Vuçiç shkelmon marrëveshjen e Washingtonit: Nëse Izraeli njeh Kosovën, Serbia nuk do e çojë ambasadën në Jeruzalem

0
16

Në marrëveshjen e Serbisë me Kosovën në Uashington shkruhet se Beogradi do të hapë ambasadën në Jeruzalem.

Njohja e Kosovës nga Izraeli si një vend i pavarur, do të acarojë marrëdhëniet me Serbinë, pavarësisht se ajo është në kuadrin e marrëveshjeve që vendet e Ballkanit nënshkruan në Shtëpinë e Bardhë, tha të mërkurën për ‘The Jerusalem Post’ një burim i afërt me Presidentin serb Aleksandar Vuçiç.

“Serbia nuk do ta zhvendosë ambasadën e saj në Jeruzalem, nëse Izraeli e njeh Kosovën si një vend të pavarur,” thuhet sipas burimit, i cili ka njohuri të afërta të marrëveshjeve të nënshkruara në Uashington.

“Për më tepër, kjo lëvizje nga ana e Izraelit do të dëmtonte marrëdhënien e veçantë mes Izraelit dhe Serbisë dhe pas kësaj kjo marrëdhënie nuk do të jetë kurrë e njëjta. Është kaq e thjeshtë. ”

Burimi shtoi se “shumë kanë argumentuar se vendimi i Izraelit duke njohur Kosovën, do të ishte i ngjashëm me vendet që njohin në mënyrë të njëanshme” Palestinën “.”

Në përgjigjen e Ministrisë së Jashtme të Izraelit, Kosova u quajt një vend.

“Ne e shohim vendimin e Serbisë dhe Kosovës për të hapur ambasada në Jeruzalem si një hap simbolik, për të promovuar paqen midis dy vendeve,” deklaroi zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme Lior Haiat.

“Jeruzalemi, kryeqyteti i përjetshëm i Izraelit, do të jetë një urë për paqen në të gjithë botën. Unë u bëj thirrje vendeve të tjera të ndjekin rrugën e tyre dhe të zhvendosin ambasadat e tyre në Jeruzalem, kryeqytetin e Izraelit. ”

Haiat gjithashtu tha se Ministria e Jashtme vlerëson marrëdhëniet me Serbinë, të cilat kanë lulëzuar me Vuçiç dhe shprehu shpresën se ato do të vazhdojnë të rriten.

Kosova deklaroi pavarësinë e saj nga Serbia në 2008, por Beogradi e konsideron atë si një zonë autonome.

Izraeli nuk e njohu Kosovën për më shumë se një dekadë, nga shqetësimi për dëmtimin e lidhjeve të forta me Serbinë dhe për krijimin e një precedenti për njohjen e shtetit palestinez.

Të premten, Serbia dhe Kosova nënshkruan marrëveshje të ndara me SHBA në të njëjtën kohë, të ulur në anët e kundërta në Zyrën Ovale të Presidentit të SHBA Donald Trump.

Marrëveshjet do të lejonin lidhje më të mëdha ekonomike midis dy vendeve.

Përveç kësaj, marrëveshja me Kosovën njofoti se Izraeli do të normalizonte lidhjet me vendin me shumicë myslimane, i cili do të hapte një ambasadë në Jeruzalem.

Gjithashtu në marrëveshjen e Serbisë, thuhet se edhe Beogradi do të hapni një ambasadë në Jeruzalem.

Një deklaratë nga zyra e Vuçiqit, thuhet se kishte një “luftë të madhe” midis presidentit dhe negociatorëve amerikanë javën e kaluar, për njohjen e Kosovës nga Izraeli.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here