Reforma Zgjedhore/ Bylykbashi dhe Vasili: PS ka qëllim vjedhjen e votave, çdo kërkesë e jona është refuzuar nga ata

0
15

Pas katër orë diskutimesh ka përfunduar mbledhja Këshilli Politik për Reformën Zgjedhore. Përfaqësuesit e opozitës në tryezën e Zgjedhores Oerd Bylykbashi dhe Petrit Vasili në fjalën e tyre janë shprehur se PS-ja ka vetëm një qëllim dhe ajo është vjedhja e votave.

Është i pamundur përsa i përket çështjeve të administrimit të zgjedhjeve nuk heq dorë vetë mbush kutitë vetë i numëron dhe vetë shpall rezultatin. PS ka vetëm një strategjinë vjedhjen dhe marrja e votave në tavolin, kjo është një detaj që opozita nuk do e lejojë. Të gjithë propozime tona janë refuzuar pavarësisht fleksibilitetit të opozitës për të gjetur kompromis ne jemi përballur me refuzimin e çështjeve që garantojnë procesin zgjedhor. PS-ja do të krijojë një alibi dhe ti vendosë rregullat vetëm. Deri më sot kërkesat e opozitës janë refuzuar nga PS-ja, që nuk ka interes për reformën zgjedhore”, është shprehur Bylykbashi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here