Vrau njeriun me ngjyrë në Minneapolis, pranga policit/ 4 policë pushohen nga puna

0
8

Polici i cili i shkaktoi vdekjen shtetasit George Floyd në Minneapolis është arrestuar nën akuzën e vrasjes. Derek Chauvin është një ndër 4 policët të cilët u pushuan nga puna pas ngjarjes së rëndë të ndodhur disa ditë më parë.

Prokurori i qytezës së Hennepin deklaroi se Chauvin akuzohet për vrasje të gradës së tretë ndërkohë që po hetohen dhe 3 policët e tjerë që ishin prezent në arrestimin e George Floyd.

Kjo ka shkaktuar edhe protesta në të gjithë vendin të cilat vijojnë prej disa ditësh, ku ka pasur demonstrata të dhunshme.

Kjo ngjarje vuri në lëvizje dhe FBI-në e cila e mori në dorë çështjen.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here