Reforma në Drejtësi/ Meta: Kryeministri e ka kthyer në ‘Ramaforma’. Nuk do të lejoj më askënd të tallet

0
7

Presidenti i Republikes Ilir Meta eshte sot i ftuar ne studion e ‘Opinion’ perball gazetarit Blendi Fevziu per te folur rreth situates aktuale dhe politike ne vend.

 

Fevziu: Si e komentoni statusin e Yuri Kim, dhe zyres se BE-se?

Meta: Jemi ne kuader te revolucionit te reformes qe u votua ne parlament, por Rama e ka kthyer ne Ramaforma, ka deshtuar sistemi ata kerkojne te gjejne fajtorin kur jane vete…Une sjam target i askujt pasi jam kreu i shtetit, presidenti i vendit.

Reforma ne drejtesi ka dy aktore: Ramen dhe ShBA.

Nuk lejoj te tallet me asnjeri me reformen, ambasadorja se ka pasur per mua ato statuse! Kur kemi bere nje takim me ate, me ka kerkuar idete e mia si mund te shkojme drejt normalitetit ne 23 mars, ndersa ne 8 prill zyra ime i ka nisur nje platforme, qe ta vendosim vendin ne normalitet sipas propozimeve tona.

Presidenti i ka cuar nje platforme me 14 prill qe eshte bere publike nje jave me pare, BE qe kerkon 15 kushtet per integrimin e vendit, dhe une i kam thene si zhbllokohet KEDA, nqs se Yuri Kim ka ndonje ankese mund te ma thote, por ajo se ka bere

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here