Ja ç’do ndodhë me motin sot, vijon rënia e temperaturave…

0
8

20 Shtator 2019 moti do të jetë  kthjellime dhe me vranësira të pakta deri mesatare në Juglindje. Era do të jetë me drejtim Verierëndim (NW) me shpejtësi maksimale 8-15 m/sek në bregdet. Valëzimi  i forcës 4 me lartësi vale 0,5–1,5  metër në det të hapur. Temperaturat do të vijojnë me rënie.

Temperaturat min dhe max:

Zonat  malore   8/22°C

Zonat e  ulëta    11/28°C

Zonat  bregdetare  16/27°C

Më poshtë keni parashikimin e motit për të premten:

Reshjet

Të premten priten reshje mesatare në qarkun Korçë dhe reshje të dobëta në qarqet e tjera por lokalisht mesatare në shumicën e tyre (siç tregohet në tabelë, respektivisht për secilin qark). Në zona të kufizuara të qarqeve, reshjet pritet të jenë në formë shtrëngate me kohëzgjatje të shkurtër, më e mundshme në terrenet malore (dhe ato pranë tyre).

Image

Temperaturat

Të premten temperaturat minimale dhe maksimale të ajrit pritet të arrijnë:

në bregdet: 15 / 24 °C

në vendet e ulëta: 16 / 26 °C

në vendet malore: 9 / 15 °C.

Era

Të premten era pritet të fryjë e lehtë deri mesatare.

Image

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here