Avokati zbulon prapaskenat: Si Rama rrëzoi Veliajn për monopolin e cigareve në kioska

0
12

VELIAJ BËRI LIGJ QË TË MERRTE MONOPOLIN E SHITJES SË CIGAREVE NË KIOSKAT E TIJ! JA SI JA RRËZOI RAMA!
E parashikova ekzaktësisht 2 vjet më parë

Nga Avokati Altin Goxhaj
Siç ju thashë do publikoj 1 ndër parashikimet më të sakta të vjedhjes së LaliPlehrit?
Parashikim ekskluziv i paartikuluar nga askush?Sot doli lajmi te Monitor se “Qeveria tërhiqet nga licencimi i pikave të duhanit, projektligji i ri del për konsultim”

“Qeveria është tërhequr nga qëndrimi i saj fillestar se tregtimi i duhanit do të bëhej në pika specifike të cilatduhet të licencoheshin. Kjo do të bënte që duhani të mos tregtohej në çdo dyqan sikurse ndodh sot por vëtëm në pika të dedikuara. Në projektlgijin e ri “Për mbrojtjen e shëndetit nga produktet e duhanit”, të ndryshuar të nxjerrë tashmë për konsultim bëhet me dije se tashmë licencimi është përjaashtuar nga ky draft. Ministria e Shëndetësisë pranoi edhe në deklarata publike para mediave se drafti ishte ende në proces ndryshimesh dhe se do të konsultohej me grupet e interesit.”
“Në komentet e bëra nga vetë Ministria e Shëndetësisë për këtë draft nënvizohet se “kerkesa për të pajisur pikat e shitjes me licence nuk është më pjesë e projektligjit”. ”

Pra Edi sot u hakmorr ndaj Lali Plehrit duke i prishur planin për të marrë monopolin e shitjes së cigareve te kisoksat e tij (gati një qindmijë dollarë në ditë apo mbi 30 milionë dollarë në vit).

Por këtë skemë vjedhje me marrjen e monopolit të shitjes së cigareve e paralajmërova në 6 Maj 2017 te Gazeta INTERVISTA në intervistën e Helidon Tahiraj “SI VJEDH ERION VELIAJ”:

ja pjesë nga intervista ime:
“KIOSKAT në shumicën e rasteve janë vendosur në kundërshtim me ligjin dhe për më tepër ajo që ato përfaqësojnë, është NJË GRABITJE. U dhunuan, grabiten, shkatërruan të mjerët kioskaxhinjë, që VELIAJ TË PUSHTONTE TIRANËN ME NJË ZINXHIR GJIGAND SHITJESH, që në fakt kontrollojnë edhe parkingjet ME NJË PLAN TË QARTË PËR TË MARRË MË PAS MONOPOLIN E SHITJES SË CIGAREVE dhe shumë produkteve të tjera.
Kioskat jane nje biznes absurd i regjistruar nga nje kalama pa asnje eksperience, i cili sot i bie qe te jete nje miliarder! E ne fakt miliarderi nuk eshte ai kalamau qe ka emrin ne QKR! Ai eshte vetem nje ushtar! Nderkohe rrjeti eshte ngritur ne kundershtim me ligjin, pasi asnje anetar ne Keshillin Bashkiak nuk eshte ne gjendje te thote se kur e kane votuar nje vendim te tille! Kesaj historie do ti dale tymi shume shpejt! Jane vete ata ne PS qe “do ja nxjerrin lakrat” njeri tjetrit.”

Ja pra si e parashikova prapë se si vjedh Lali Plehri 

Ja dhe skema se si zbulova në Qershor 2016 se zinxhiri i kioskave është biznes i Lali Plehrit:
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1734530176834860&set=pcb.1734532396834638&type=3&size=540%2C960

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here