Humbën jetën 43 viktima. Shembja e urës Morandi në Genova, pas 6 muajsh ja çfarë po ndodh!

0
13

Me një plan special të një tekonologjie të lartë ka nisur sot heqja e traut kryesor të urës duke lejuar zbritja e tij drejt tokës me një shpejtësi 5 metra në çdo 1 orë.

Gjashtë muaj nga shembja apolaliptike është zyrtarizuar shembja e pjesës së mbetur ende në këmbë të Urës Morandi në Genova.

E gjitha u zhvillua në një ceremoni zyrtare me pjesëmarrjen e
autoriteteve më të larta të qeverisë italiane, të kryeministrit Giuseppe Conte e të drejtuesve lokalë.

Duhet të paktën 9 orë që ky tra të zbresë në tokë.

Ishte ora 11.36 min e datës 14 gusht 2018 kur rreth 200 metra të urës Morandi në autostradën A10 Genova-Savona u shembën duke marrë me vete jetë njerëzish e plagosur shumë të tjerë.

Mes 43 viktimave ishin dhe dy të rinj emigrantë shqiptarë Marjus Djerri 22 vjeç e Admir Bukrina 32 vjec.

Ora News qe media e parë që përcolli identitetin e tyre duke ndjekur gjatë gjithë natës zhvillimet e kësaj tragjedie mes kontakteve të drejtpërdrejta në prefekturë e në spitalin e Genovas.

Po udhëtonin drejt vendit të punës, Marjusi dhe Admiri kur së bashku me automjetin e tyre u përpinë nga gërmadhat e urës Morandi, të cilët e pëshkonin disa herë në ditë së bashku me mijëra e mijëra qytetarë të tjerë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here