Banorët ulen në tokë: ‘O Edvin, o zagar do të tërheqim me litar’ këlyshët e tu nuk na mposhtin dot!!!

0
9

Banorët e zonës së Astirit në kryeqytet kanë vijuar edhe pasditen e sotme protestën në ditën e 32 të saj.
Qytetarët, banesat e të cilëve preken nga projekti i Unazës së Re kërkojnë dëmshpërblim me vlerën e tregut.
Të veshur me jelekë portokalli, banorët jane ulur në tokë dhe kanë bllokuar rrugën kryesore.
Banorët kanë hedhur akuza në drejtim të qeverisë dhe kryeministrit Rama.
Banorët e Astirit janë në ditën e 32 të protestës së tyre.
‘Unaza është e jona’, ‘Ne jemi qytetarë ti je shpellar’, ‘ Lironi vëllezërit tanë, poshtë kriminelët’, ‘O Edvin, o zagar do të tërheqim me litar’, këto ishin disa nga thirrjet e qytetarëve. Banorët janë shprehur njëzëri se Rama ta harrojë se do mposhtë shqiptarët me rrugë të kundraligjshme.
Florjan Protoduari, një prej protestuesve është shprehur:
‘Këlyshi Rama mendon se jemi lodhur, do të mbrojmë shtëpitë tona, arritëm sot në ditën e 32-të të protestës. Dorin e mbajnë në burg, hajde më arrestoni mua babanë e tij se, unë e organizoj këtë protestë, hajde arrestoni të gjithë Unazën e Re.
Artan Lame vetëm në muajin shtator ka bërë 10 legalizime të paligjshme, kush duhet futur në burg ne apo Artan Lame?’.
Në mbështetje të tyre janë edhe deputetë të opozitës si dhe kreu i PD, Lulzim Basha.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here