6 superushqimet që luftojnë fuqishëm kancerin

0
36

 

Këto ushqime të pasura me vlera ushqimore janë shumë premtuese kur bëhet fjalë për parandalimin e kancerit. Janë të mbushur plot me antioksidantë dhe përbërës që ndihmojnë në ngadalësimin e shumimit të qelizave kancerogjene (të paktën në kushte laboratorike) ose mund t’ju ndihmojnë në mënyra të tjera. Futja e këtyre ushqimeve në dietën tuaj ushqimore, përveç kësaj korace mbrojtëse përmirëson ndjeshëm dhe shëndetin në përgjithësi.
Brokoli: përmban sulforafan, i cili shton enzimat mbrojtëse të trupit dhe shënjestron qelizat kancerogjene.
Manaferrat e zeza: ato përmbajnë antocianinë e cila ngadalëson rritjen e qelizave malinje.
Domatet: likopeni parandalon rritjen e qelizave kancerogjene të mushkërisë, stomakut dhe zonës endometriale.
Arrat: fitosteroli i këtij fruti ndalon rritjen e qelizave të kancerit të gjirit.
Hudhra: përmban fitokimikate që ndalon formimin e nitrosaminës, karcinogjene në stomak.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here