Standard.al

Parimet jo premtimet, japin shpresën e ndryshimit!

0

Nga: Dritan Kaba
Parimet jo premtimet, japin shpresen e ndryshimit!
2 marsi i vitit te kaluar tregoi qe populli i mbeshtet parimet dhe njeriun qe lufton per to pa asnje ekuivok!
Parimet jane ato qe mund te ndryshojne gjendjen e mjere ku ndodhet sot demokracia dhe ekonomia.
Ku ndodhet sot Shqiperia!
Mungesa e qeverisjes ne baze te parimeve dhe ligjit kane bere qe qytetaret te zhgenjehen dhe çdo shkelje e ligjit dhe Kushtetute te duket mese normale. Parimet. Rilindja, i ka zevendesuar me arrogancen, korrupsionin, tenderat “sekrete”, me te “fortet” e bandave kriminale qe manipulojne voten dhe kercenojne votuesin.
Motojo e Rilindjes eshte me mire nje bandit, se nje parim demokratik.
Mungesa e parimeve ka bere qe Rinia, shtresa e mesme dhe nje pjese e mire e fuqise se kualifikuar per pune te largohet nga vendi, duke e varferuar ate jo vetem ekonomikisht por edhe intelektualisht.
Mungesa e parimeve ka bere qe çdo skandal te shuhet nga nje skandal qe e pason ate duke qene edhe me i madh.
Mungesa e parimeve nuk e zhvillon dot vendin dhe ben te normalizohet korrupsioni, te behet jetesor krimi i organizuar, ku ne mungese te parimeve palaçot politike as nuk skuqen as nuk zverdhet kur nderrojne partite apo krahet si filxhanet e kafeve. Pikerisht mungesa e parimeve ben qe mediat te blihen e te nderrojne vijen editoriale sipas koncensionit te radhes, lejes se ndertimit qe po pret apo tenderit te premtuar.
Mungesa e parimeve sjell ate qe ne shoqeri vleresohen “birat e kurvave” dhe qesendisen te vertetet. Ata qe nuk shiten apo blihen.
Mungesa e parimeve ka bere qe te rinjte te largohen nga vendi se kane dy rruge apo te behen me BMW, duke u bere ushtare te krimit ose te emigrojne. Te rinjte qe kane vlera, qe e duan punen, qe vleresojne veten, qe nuk mund te behen dot ushtare te karteleve apo skllever moderne zgjedhin te ikin nga vendi. Vetem nje vend me parime dhe nje qeverisje e tille i ben te rinjte te mos largohen apo edhe qe i frymezon te kthehen.
Ndaj 25 prillin e shoh si perballje te parimeve dhe ligjishmerise ndaj pajtueshmerise me te keqen.
E kam thene edhe nuk do lodhem ta them deri diten e zgjedhjeve: 25 prilli nuk eshte çeshtje te zgjedhesh mes taksash apo programesh, por te zgjedhesh ne do te ndahesh nga e keqja, per te bere te mundur ndertimin e nje shteti normal.
May be an image of një ose më shumë njerëz, people standing dhe turmë

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.