Standard.al

LIVE| Inter-Milan/ Supergol i Eriksen nga goditja e dënimit, skuadra e Kontes përmbys rezultatin (VIDEO)

0

Ka startuar në orën 20:45, derbi i Madoninës, i vlefshme për Kupën e Italisë.  Interi dhe Milani kanë histori në Kupën e Italisë. Në fakt, janë dy nga katër formacionet lidere (së bashku me Bolonjën dhe Juventusin) për pjesëmarrje në kompeticion: 73. “Libri i artë” thotë që kuqezinjtë e kanë fituar 5 herë, ndërsa zikaltrit janë të tretët e të gjitha kohërave me 7 triumfe.

Lukaku IbraMegjithatë, për dy milanezet fitorja mungon prej shumë kohësh: Interi nga edicioni 2010-’11, ndërsa Milani nga akoma më shumë (2002-’03).

Do të jetë derbi numër 25 në Kupë. Në të kaluarën numërohen 7 fitore të zikaltërve, 10 të kuqezinjve dhe 7 barazime; me 22 gola të zikaltërve kundrejt 33 të kuqezinjve. Më në përgjithësi, do të jetë derbi numër 227 mes gjithë kompeticioneve: Interi drejton klasifikimin me 82 fitore kundër 77, ndërsa barazimet janë 67. Të dy trajnerët kanë bërë publike edhe formacionet zyrtare, ku nuk mungojnë surprizat:

FT: INTER-MILAN 2-1

Lukaku 71′, Eriksen 90+7′ / Ibrahimoviç 31′

KOMENTI: 

Përfundon derbi! 

90+7 GOOOOL INTERI 2-1/ Eriksen realizon supergol nga goditja e dënimit! Danezi e dërgon topin në trekëndësh, duke mos i dhënë asnjë shans portierit Tatarushanu. 

90′ Akordohen 10 minuta shtesë.

88′ Zëvendësim exdhe te Interi, largohet nga fusha Brozoviç, vendin e tij e merr Eriksen.

85′ Pioli kryen 2 zëvendësime, largohen nga fusha Leao dhe Selemekers, vendin e tyre e marrin, Kruniç dhe Kastijeho.

75′ Momente pauze, gjyqtari Valerni zëvendësohet me gjyqtarin e katërt për shkak të një problemi muskulor.

71′ GOOOOOL INTERI 1-1/ Vendoset baraspesha, Lukaku realizon me penallti, pas ndërhyrjes së gabuar të Leaos ndaj Barelës.

67′ Konte kryen zëvendësimin e radhës, largohet nga fusha Perisiç, vendin e tij e merr Lautaro Martinez.

65′ Ante Rebiç është i ndëshkuari i radhës me karton të verdhë te Milani.

60′ Pioli kryen zëvendësimin e dytë, largohet nga fusha e lojë Brahim Diaz vendin e tij e merr Ante Rebiç.

59′ Milani me 10 lojtarë, Ibra ndëshkohet me kartonin e dytë të verdhë për ndërhyrje të gabuar ndaj Kolarovit.

52′ Brozoviç është futbollisti i radhës i ndëshkuar me karton të verdhë.

46′ Starton pjesa e dytë, Konte largon nga fusha Darmanin, vendin e tij e merr Hakimi.

Përfundon pjesa e parë. 

45′ Momente tensioni, Zllatan Ibrahimoviç përplaset me Lukakun. Gjyqtari i ndëshkon të dy me karton të verdhë.

31′ GOOOOOL MILANI 0-1/ Zhbllokohet derbi, Zllatan Ibrahimoviç kalon në avantazh kuqezinjtë me një gjuajtje të kalibruar brenda zonës. Fillimisht topi u përplas në shtyllën e majtë dhe përfundoi në rrjetë. 

20′ Milani kryen zëvendësim të detyruar, largohet nga fusha Simon Kjaer, vendin e tij e zë futbollisti i afruar në merkaton e janarit, Tomori, i cili bën debutimin me kuqezinjtë.

17′ Kjaer ndëshkohet me karton të verdhë.

1′ Starton sfida!

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.