Standard.al

Detaje të reja/ Misteri i arratisjes së Moisi Habilajt

0

Mediat italiane vijojnë t’i kushtojnë vëmendje misterit të zhdukjes së trafikantit shqiptar të drogës Moisi Habilaj i cili u arratis më 11 janar teksa ishte në arrest shtëpie në vendin fqinj. Meridionews.it hedh dyshime të forta për mënyrën si kanë funksionuar hallkat e autoriteteve italiane pasi në periudhën e sezonit të festave bashkëshortja dhe fëmijët e tij u nisën nga Shqipëria me traget. Fillimisht ndaluan në portin e Brindizit për të shkuar drejt Siçilisë e cila ndodhet më pak se 8 orë larg shtëpisë ku po qëndronte Moisi Habilaj.

Gjatë kësaj lëvizjeje, gruaja është ndaluar nga policia. Një kontroll rutinë për shkak të masave anti-Covid-19. Në ditët në vijim, me sa duket në ditët e para të Janarit 2021, gruaja e tij largohet për në Shqipëri. Smartphone-i i Habilajt bëhet i padisponueshëm të Shtunën 9 Janar. Përpjekjet për të telefonuar nga vëllai i tij që jeton në Siçili ishin të kota. Në ditët në vijim karabinierët kryejnë një kontroll rutinë në banesën e Habilajt por ai tashmë është larguar.

SHKRIMI I PLOTE

Rindërtimi i momenteve të fundit të paraburgimit në shtëpi të trafikantit shqiptar të drogës Moisi Habilaj është pak a shumë si “të fundosesh në rërë”. Çdo e dhënë prek një rol, jo plotësisht të qartë, të Skuadrës së Lëvizshme të Catania. Në këtë rrëmujë, e vetmja gjë e sigurt është se Habilaj u zhduk nga banesa ku jetonte në San Michele di Ganzaria, në provincën e Catania, më 9 janar. Çështja, për të cilën nuk ka komunikime zyrtare nga zyra e prokurorit dhe agjencitë e zbatimit të ligjit, duket qartë se fsheh diçka.

Kapitulli i fundit i kësaj historie u referohet sezonit të festave. Në ato ditë, gruaja dhe fëmijët e tij do të largoheshin nga Shqipëria me traget. Fillimisht ndaluan në portin e Brindizit dhe më pas udhëtuan për në Siçili. 624 kilometra dhe pak më pak se 8 orë për të arritur në San Michele di Ganzaria.

Gjatë këtij udhëtimi gruaja u ndalua nga policia. Një kontroll rutinë në kontekstin e masave anti-Covid-19 i cili parashikon që çdo lëvizje duhet të justifikohet me një vetë-certifikim specifik. Kështu mbërrijmë në 30 Dhjetor. Atë ditë policia trokiti në derën e Habilajve. Ishin forcat e skuadrës së lëvizshme së Catania me mbështetjen e kolegëve nga stacioni policor Caltagirone. Habilaj, siç raportojnë burime të ndryshme për MeridioNeës, është marrë dhe dërguar në zyrat e Via Santa Maria di Gesù.

Për çfarë arsye? Askush nuk duket se dëshiron të përgjigjet. Avokatët e trafikantit të drogës, më 30 dhjetor, nuk ishin të pranishëm dhe as nuk u njoftuan. Agjentët e Caltagirone nuk merren me atë shërbim dhe me sa duket ata as nuk hyjnë në dhomën ku është Habilaj. Duket se është përfshirë skuadra e Etna, por roli i tyre është i paqartë.

E vetmja përgjigje që mbërrin nga policia është: “Ne nuk kemi asnjë informacion”. Sidoqoftë, ushtarët e GDF në stacionin e policisë Caltagirone nuk shkuan kurrë atje. Kështu thonë ata nga Catania dhe Ragusa. Misteri vazhdon, versionet janë të kundërta në një kontekst të mjegullës së madhe.

Megjithatë në fund të ditës së 30 dhjetorit Habilaj kthehet në shtëpi. Në ditët në vijim, me sa duket nisje të 2021, gruaja e tij largohet për në Shqipëri. Lamtumira e fundit para burrit të saj pasohet nga heshtja, duke e bërë atë të padisponueshëm. Smartphone i tij ishte fikur të shtunën e 9 Janarit. Përpjekje të kota nga vëllai që jeton në Siçili për ta telefonuar.

Një heshtje që i jep jetë të re kësaj historie spiunazhi. Kjo sepse në ditët në vijim, nga një kontroll normal i të arrestuarve në arrest shtëpiak, karabinierët u shfaqën sërish. Rezultati ishte i qartë: “Habilaj nuk gjendet askund”. Këtë merreni më mirë “është arratisur”. Sidoqoftë, nuk është e qartë se cili organ po e kërkon tashmë atë.

Në mes të dhjetorit Habilaj mori konfirmimin në apel të dënimit me 15 vjet e 5 muaj për trafik ndërkombëtar droge në aksin Shqipëri-Siçili.

Me kalimin e viteve ai kishte pasur marrëdhënie me disa tregtarë me shumicë të drogës pranë familjes Cosa Nostra dei Santapaola dhe me klanin Cappello. Një histori që në Shqipëri pati një jehonë të madhe mediatike për shkak të farefisnisë së Habilajt me ish-Ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri, gjithashtu ky i fundit dyshohej se ishte afër çështjeve të të afërmit të tij, madje u hap edhe një dosje në gjykatën e Katanias. Tjetër histori është ajo në vendin ballkanik ku ai po gjykohet ende.

Pas arrestimit, trafikanti i drogës kishte rënë dakord të fliste me magjistratët italianë dhe shqiptarë. Disa konfirmime, por asgjë kundër Tahirit. Deri në maj të vitit të kaluar kur gjyqtarët vendosën ta dërgojnë atë, pa byzylyk dhe ndryshe nga kërkesa e Prokurorit të Përgjithshëm, në paraburgimin në shtëpi në San Michele di Ganzaria.

Ky nuk është një vend i rastësishëm, sepse vëllai i tij Gazmend jeton në qytetin e vogël Calatino. Për disa muaj Habilaj do të ishte mysafiri i tij dhe më pas do të vazhdonte të kalonte paraburgimin në një apartament të pavarur. Përjashtimi i vetëm ishte mundësia për të shkuar te dentisti ndërsa të afërmit, të paktën në fillim, duhet të bënin edhe pazaret për të.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.