Standard.al

Rekord i zi infektimesh nga covid-19/ 319 raste të reja e 3 viktima në 24 orët e fundit

0

Shqipëria ka shënuar një tjetër rekord të zi.

Ministria e Shëndetësisë raporton se në 24 orët e fundit janë identifikuar 319 raste me koronavirus.

Ndërkaq, 3 qytetarë kanë humbur jetën. Numri i të shtruarve ka shkuar në 301 pacientë.

Të dhënat e Ministrisë së Shëndetësisë:

Përditësimi i situatës së #COVID19 për 24 orët e fundit në Shqipëri:

319 të prekur

90 të shëruar

3 humbje jete

301 të shtruar në spitalet COVID

Deklarata e plote e Ministrise se Shendetesise:

Janë kryer 1534 testime, nga të cilët kanë rezultuar pozitivë 319 qytetarë të prekur nga virusi SARS-COV2.

Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki:

141 raste në Tiranë

38 në Fier

15 në Pogradec

13 raste në Elbasan, Kavajë,

11 në Korçë,

9 në Krujë,

8 raste në Durrës, Berat, Kuçovë,

7 në Gramsh,

6 raste në Lezhë, Tropojë, Sarandë,

4 raste në Shkodër, Vlorë, Mirditë, Patos,

3 raste në Kurbin, Rrogozhinë, 2 në Devoll,

1 rast në Kukës, Lushnje, Gjirokastër, Ura Vajgurore, Bulqizë, Klos.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 90 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 11,097 që nga fillimi i epidemisë. Aktualisht në spitalet covid po trajtohen 301 pacientë, 15 në terapi intensive nga të cilët 6 pacientë janë të intubuar.

Me gjithë përpjekjet e mjekëve, ne 24 oret e fundit, kanë humbur jetën 3 qytetarë me Sars Cov2 pozitiv në 2 spitalet Covid: 72 vjeçare dhe 73 vjeçare nga Tirana, 81 vjeçare nga Berati, me sëmundje bashkëshoqëruese.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale iu bën thirrje qytetarëve të mos e ulin vigjilencën për zbatimin e masave antiCOVID, ruani distancën fizike me persona që nuk janë familjarët tuaj, kujdesuni për higjienën personale dhe mbani maskën në ambientet jashtë shtëpisë.

Kontaktoni me mjekun e familjes ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin 127 nëse dyshoni se ju apo një i afërmi juaj është i prekur nga COVID19.

Telefononi në linjën e gjelbër falas 0800 40 40 për të kontaktuar mjekun e familjes, për sherbim psikologjik te specializuar dhe të sigurt si dhe për çdo informacion tjetër rreth COVID19.

COVID-19 – Statistika (30 Tetor 2020)

Raste të reja ditore 319

Të shëruar ne 24 orë 90

Të shtruar në spitale 301

Humbje jete në 24 orë 3

Testime ditore 1534

Testime totale 123,960

Raste pozitive 20,634

Raste të shëruara 11,097

Raste Aktive 9,035

Humbje jete 502

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 4566

Durrës 847

Fier 692

Korçë 569

Shkodër 522

Lezhë 405

Elbasan 395

Vlorë 360

Berat 266

Kukës 191

Gjirokastër 129

Dibër 93

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.