Standard.al

Itali/ Tre shqiptarët dënohen pas 10 vjetësh, plagosën me thikë një 22 vjeçar për shkakun e një targe motorri

0

Një sherr i ndodhur 10 vite më parë në Tolentino, bëri që  3 shqiptarë të shpallen fajtorë për bashkëpunim në vrasjen e mbetur në tentativë të një 22-vjeçari.

Në ato kohë konflikti lindi për target e një motorri.

Ngjarja daton më 11 mars 2010, kur përpara një klubi një grindje e ashpër nisi midis një 22 vjeçari dhe një 19 vjeçari me iniciale M.M.

Dy të pandehurit e tjerë, Z.S dhe E.K, të dy 20 vjeç në atë kohë, ishin gjithashtu të pranishëm. Në kulmin e diskutimit, babai i M.M nxori një thikë dhe goditi 22-vjeçarin në pjesën e pasme të kraharorit. Viktima arriti të shpëtonte dhe të gjente strehë së pari pas një makine dhe më pas, pas një ndjekje të mëvonshme, brenda një lokali. Autori i goditjes me thikë vdiq më vonë, ndërsa gjyqi vazhdonte për djalin e tij dhe dy bashkatdhetarët.

Gjatë aktakuzës, prokurori Enrico Riccioni tha se M.M dhe viktima kishin pasur mosmarrëveshje të vazhdueshme në lidhje me kthimin e targës së skuterit.

Shqiptari e kishte thirrur 22-vjeçarin disa herë për të zgjidhur çështjen, duke e ftuar atë të takohej në fshat të hapur, por italiani kishte refuzuar.

Sa i përket pozicionit të dy të bashkëpandehurve, prokurori theksoi rolin e tyre si aktorë mbështetës. Ata gjithashtu kishin ndjekur viktimën dhe njëri prej të dyve kishte hedhur një send në drejtim të tij. Për prokurorinë, të tre do të kishin vazhduar veprimin penal të filluar nga babai i MM.

Për këto arsye, zëvendësprokurori Riccioni kërkoi një dënim prej 10 vjetësh burg për MM, dhe tetë dhe gjashtë vjet për dy të bashkëpandehurit e tjerë. Në përfundim të procesit, gjykata dënoi me 10 vite burg të riun M.M., tani 29 vjeçar dhe me nga 9 vite për shtetasit Z.S dhe E.K, të dy 30 vjeç. Një pagesë e përkohshme prej 12,900 euro u urdhërua gjithashtu për palën e dëmtuar.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.