Standard.al

Partitë e reja/ Basha: Kush përpiqet të zgjasë largimin e Ramës, do marrë përgjigje nga qytetarët…

0

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha sqaroi dje se çfarë do të ndodhë me 13 emrat ku bënin pjesë anëtarë kryesie dhe ish-deputetë, për të cilët komisioni i vlerësimit vendosi që t’u shtyhet aprovimi i kandidimit.

“Sa i përket procesit vetë, siç kemi bërë të qartë në komunikimin e ditës së premte, raporti i komisionit siç e përcakton dhe statuti, do të shqyrtohet nga organet vendimmarrëse që janë kryesia dhe Këshilli Kombëtar. Unë dua të falënderoj anëtarët e komisionit për angazhimin, përkushtimin e tyre me në një punë voluminoze që ka zgjatur për gjatë gjithë verës. Anëtarësia ka folur dhe organet vendimmarrëse, kryesia dhe Këshilli Kombëtar bazuar mbi të gjitha këto vendime dhe propozime pasi të shqyrtojnë raportin e komisionit do të marrin vendime përfundimtare siç e ka statuti”, tha Basha.

Kreu i PD-së nuk e fshehu kënaqësinë për vëmendjen publike që pati procesi që u zhvillua në PD dhe premtoi se i njëjti model do të ndiqet edhe në qeverisje duke decentralizuar vendimmarrjet.

Por, ndërkohë që Partia Demokratike është në fazën e përzgjedhjes së kandidatëve për zgjedhjet e ardhshme dhe vijon diskutimet për caktimin e drejtuesve politikë në qarqe, disa parti të tjera po marrin jetë. Kujtojmë partinë që ka regjistruar z. Murrizi, partinë që ka lajmëruar të regjistrojë znj. Hajdari dhe një lëvizje e re politike që pritet të marrë pjesë edhe znj. Topalli, ish-nënkryetare e PD-së.

Të gjitha partitë e reja kanë në përbërje të tyre ishfunksionarë të PD-së. I pyetur nëse duhet të bëjë një përpjekje kryedemokrati Basha për të bashkuar të gjitha forcat, kreu i selisë blu u shpreh se ai nuk paragjykon askënd që ka motiv largimin maxhorancës nga pushteti por sipas tij, ata të cilët heqin paralele dhe barazi mes qeverisë në pushtet dhe opozitës, i shërbejnë Kryeministrit Rama.

“Absolutisht nuk mund të paragjykoj dhe nuk dua të paragjykoj askënd që është në opozitë me Edi Ramën dhe do të ndihmojë në largimin e Edi Ramës. Por çdokush që bën të kundërtën, pavarësisht si apo sa mundohet ta fshehë e ka të pamundur ta fshehë, sepse qytetarët e kuptojnë dhe nuk janë budallenj. Çdokush që do të ndihmojë në largimin e Edi Ramës ka qenë dhe është i mirëpritur. Ka pasur të gjithë hapësirat dhe do të gjithë hapësirat në dispozicion.

Çdokush që mundohet të heqë shenjën e barazimit midis dikujt që i ka hapur kaq shumë plagë vendit, si Edi Rama në këto shtatë vite e gjysmë, plagë ekonomike, plagë papunësie, plagë emigracioni, shëndetësi në kolaps, arsimi në ditën e vet më të zezë, rinia në largimin më masiv të 20 viteve të fundit dhe nga ana tjetër ka pasur një opozitë që është përballur ditë për ditë me të gjitha format dhe mënyrat, pa diskutim që dikush që vendos shenjën e barazimit i shërben të parës.

Pra, i shërben qeverisë. Megjithatë ftesa ime ka qenë dhe mbetet për këdo. Unë nuk kam pse flas me emra, sepse kjo nuk është çështje individësh, aq më shumë individësh brenda Partisë Demokratike, të cilët kanë pasur një jetë politike, kanë pasur mundësitë dhe shanset për të kontribuar dhe po kështu kanë pasur vlerësimin e demokratëve. Kush përpiqet me apo pa maskë ta zgjasë qoftë edhe një orë largimin e Edi Ramës, atë pastaj qytetarët e kuptojnë fare qartë dhe përgjigjen ua kanë dhënë dhe do vazhdojnë t’ua japin”, tha Basha.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.