Standard.al

Ultimatumit i përfundon afati, opozita në Bjellorusi futet në grevë kombëtare

0

Opozita bjelloruse është futur në grevë kombëtare pasi ultimatumi i saj kundrejt Lukashenkos i përfundoi afati.

Liderja opozitare në ekzil, Svetlana Tikhanovskaya i bëri thirrje Presidentit aktual Lukashenko që të dorëhiqet deri më 25 tetor ose vendi do pushtohej nga kaosi.

Mëngjesi i 26 prillit e ka gjetur pa përgjigjie opozitën bjelloruse e cila është futur në grevë kombëtare bashkë me punonjës fabrikash e studentë.

Qeveria ka reaguar ndaj kësaj greve duke siguruar se ndërmarrjet kryesore vijojnë punën dhe nuk i janë përgjigjur thirrjes së Tikhanovskaya.

Ndërkohë autoritetet bjelloruse vijojnë me arrestimet, teksa vetëm të dielën 523 protestues ranë në pranga, kurse këtë të hënë të paktën 155.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.