Standard.al

Rritja e rasteve me koronavirus, Çekia: Do të shtrëngojmë masat kundër pandemisë…

0

Qeveria e Çekisë ka paralajmëruar shtrëngim të masave kundër pandemisë së koronavirusit, për shkak të rritjes së numrit të të prekurve.

Ky fakt u bë i ditur nga kryeministri Andrej Babis ditën e diel.

Teksa e gjithë Europa po përballet me raste në rritje të të infektuarve, Republika e Çekisë ka regjistruar rritjen më të mprehtë në javët e fundit.

Qeveria të mërkurën urdhëroi shumicën e dyqaneve dhe shërbimeve të mbyllen dhe u përpoq të kufizonte lëvizjen vetëm në udhëtime thelbësore.

“Masat që kemi marrë nuk po funksionojnë ende.

Java e ardhshme do të jetë e rëndësishme, dhe nëse nuk ndodh një mrekulli, ne nuk do të kemi zgjidhje tjetër përveç se të shtrëngojmë masat tona më tej. Unë nuk e di se çfarë do të ndodhë me virusin. Nuk e di”, tha ai.

Në 24 orët e fundit Çekia raportoi 2 mijë persona të infektuar.

Prej tyre, mbi 97 mijë janë shëruar ndërsa 2.201 kanë ndërruar jetë, ndërkohë që raste aktive janë 158,515.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.