Standard.al

Erdogan, thirrje turqve: Mos blini mallra franceze…

0

Turqia e ka kaluar në një nivel ekonomik përplasjen me Francën pas tensioneve në Mesdhe si edhe deklaratave të fundit të presidentit Macron në lidhje me Islamin.

Presidenti turk, Erdogan, i bëri thirrje turqve që të mos konsumojnë mallra franceze duke e cilësuar këtë një përgjigje ndaj armiqësisë së Francës ndaj myslimanëve dhe Turqisë.

“Ashtu siç ata bëjnë thirrje kundër mallrave tanë, unë i kërkoj popullit tim që të mos blejnë asgjë franceze”, tha Erdogan.

Më herët, ishin vendet arabe ato që vendosën të bojkotonin mallrat franceze pas vendimit të Macron për të shfaqur karikaturat e Profetit Muhamed në muret e godinave qeveritare në Paris

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.