Standard.al

Rriten tensionet Turqi-Francë. Erdogan: Macron ka nevojë për kontroll mendor

0

Presidenti turk Rexhep Tayyip Erdogan ka kritikuar publikisht presidentin francez Emanuel Macro, mbi qëndrmet e këtij të fundit për myslimanët.

Ai e cilësoi udhëheqësin francez si “i humbur”.

Të shtunën, Erdogan tha se Macron ka një problem me myslimanët dhe se ka nevojë për një “kontroll mendor”, për këtë arsye Parisi tërhoqi ambasadorin nga Ankaraja, raporton trtëorld.

“Njeriu i parë i Francës ka humbur. Ai vazhdon të flas gjatë gjithë ditës për Erdoganin. Shikoni së pari veten dhe ku po shkoni. Unë thashë dje në Kayseri se është rasti dhe se me të vërtetë duhet të kontrollohet”, tha Erdogan në Malatya.

Këtë muaj, Macron i shpalli luftë “separatizmit islamik”, i cili beson se po prek disa komunitete myslimane në Francë

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.