Standard.al

Çështja e detit, Abilekaj: Në kohën e Tsipras ishin kushtet më të mira, kjo është zgjidhje e mosqeverisjes

0

Çështja e kufirit detar me Greqinë do të shkojë në Gjykatën e Hagës, marrëveshje kjo e arritur sot mes dy vendeve.

I ftuar në emisionin “Open”  në Top Channel  analisti Enton Abilekaj tha se ky takim fillon nga pika 0 dhe se në kohën e Tsiprasit kushtet e marrëveshjes ishin më të mira.

“Kushtet në kohën e Tsiprasit ishin shumë të mira që ne të nëshkruanim një marrëveshje. Ky takim filloi nga pika 0 se në të dyja vendet pati ndikim, te ne jehonë negative deklarata e kryeministrit gek për zgjerimin me 12 milje të Greqisë në det. Mediat greke përpara se të vinte në Shqipëri thanë se çështja mund të shkojë në Hagë. Kjo gjë është zgjidhje e mosqeverisjes. E parashikuar në platformën  integrimit të ballkanit perëndimor.

Çështjet që nuk marrin zgjidhgje bilaterale, shkojnë në Hagë. Shqipëria mund të arrijë në një marrëveshje shumë të mirë, jo të përfitojnë se kështu përfitojnë të dyja, por një marrëveshje të mirë. Dhe Greqisë i intereson sepse për momentin ka mosmarrëveshje me Turqinë. Shfrytëzimi i zonë së lirë ekonomikë është çështja, jo sa metra do marr unë dhe sa ti”- tha Abilekaj.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.