Standard.al

Deklarata shokuese e pedagogut: 12 persona vdiqën në një ditë në Sanatorium, rastet u fshehën…

0

Pedagogu Ilir Pecnikaj ka qenë sot i ftuar në studion e lajmeve të Fax News, pas vendimit të qeverisë për mbajtjen e detyrueshme të maskës në çdo ambient.

Pecnikaj u shpreh se është skandaloze fakti që qeveria harxhon para për një spot ku u thotë qytetarëve që maskat duhet të lahen.

Sa i takon testimeve që kryhen, pedagogu tha se ato janë shumë të ulëta, ndërsa hodhi akuza të rënda, se në spitalet Covid fshihet numri real i personave që humbin jetën.

Sipas tij vetëm në një ditë, 12 persona kanë humbur jetën, dhe nuk janë raportuar si raste Covid, për shkak se tamponi u ka dalë negativ.

“Qeveria është vetë zot vetë shkop, dhe pas vendimit të saj, padyshim që do të vendosë edhe gjobat. E kemi thënë që në fillim që maska mund të mbrojë të tjerët nga ju, po nuk iu mbron juve nga virusi. Të vetmet maska që funksionojnë për qytetarët janë maskat kirurgjikale, maska e copës bëhet burim infeksioni në shumicën e rasteve.

Maskat nuk mund të lahen me rroba të zakonshme, është e turpshme që një qeveri bën spot për rilarjen e maskave. Një qytetar duhet të protestojë që qeveria tiu sigurojë maskat e nevojshme për tu mbrojtur.

U rrit numri i testimeve, u rrit edhe numri i të prekurve, sërish jemi në një përqindje shumë të lartë të përqindjes pozitive të testeve që bëhen.

Unë kam raste kur mësues në shkolla kanë dalë pozitivë, dhe testimet nuk u janë bërë as familjarëve të saj, dhe as kolegëve.

Qeveria po fsheh rastet e vdekjeve, vetëm në një ditë në spitalin Shefqet Ndroqi kanë vdekur 12 persona, dhe nuk janë raportuar, për shkak se tamponi u ka dalë negativ.

Kjo për shkak se tamponi bëhet në një gjendje fundore të sëmundjes, të gjithë pacientët që janë në terapi intesive janë konstatuar nga skaneri”, u shpreh Pecnikaj.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.