Standard.al

Kryemadhi: E lumtur për brezin e ardhshëm të grave që bëhen pjesë e LSI, bashkë do skicojmë të ardhmen e vendit tonë

0

Kryetarja e LSI Monika Kryemadhi duke ndare ne Facebook postimin e ish zv.ministres se arsimit Nora Malajt, shprehet se eshte shume e lumtur për brezin e ardhshëm të grave që bëhen pjesë e LSI.

“Jam shumë e lumtur për brezin e ardhshëm të grave që bëhen pjesë e LSI. Drejtueset e së nesërmes, po regjistrohen sot që bashkë të skicojmë të ardhmen e vendit tonë!”-shkruan Kryemadhi.

#ShqipëriaShtëpiaJuaj 🌹

Me poshtë postimi i Nora Malaj

Ndryshimin do ta sjellim ne !
Ato janë plotë shpresë e besim , teksa bisedon me to dhe dëshirë se Shqipëria behet !
Energjia që percjellin është befasuese dhe besimi se ato do ta sjellin ndryshimin , tashmë është i pranishëm dhe lexohet qartë ne veprimet e tyre.
Klea , Era , Eriona dhe të gjitha vajza e djemtë që ishin në takimin e mbrëmshem ne Kruje dhe Fushë- Krujë për antarësimet e reja , kanë shumë endrra dhe energji , për të berë ndryshimin e madhe që pritet më 25 prill!
Teksa shprehin entusiazmin e tyre , pasi plotësuan formularin e antarësimit , ato shprehnin dhe idetë e tyre se pse besojnë që ato me kontributin e tyre do ta përbysin ketë sekte të shëmtuar , që po ju merr frymën familjeve shqiptare dhe Shqipërinë po e bënë , për dhimbje ,vendin më te pabanueshëm për ta dhe familjet e tyre.
Të gjithë keto vajza “ aqua e sapone” , të bukura , të thjeshta, plotë mirësi dhe mencuri , kane një endërr , të fillojnë studimet e larta dhe jetën etyre ta ndërtojnë në ketë vend tē bekuar ku “ dielli lind nga perëndon”.
Ato betejën e parë e fituan! Të gjithave ju ka dalë shkolla e lartë, dikujt për edukatore, nje tjetre për arkitekturë, dikujt për finance – bankë, një tjetre për juridikë, dikujt për veterinari dhe një tjetre për informatikë . Ato janë plotë endrra për të shpëtuar vendin, pasi ato mendojë se sot , gara për 25 prillin nuk është “as për mua , as për tynë , por për gjithë Shqipërinë” !
Teksa biseda rridhte plot dashuri e lirshmëri , djemtë e vajzat e Krujës e Fushë – Krujës , tashmë e kërkojnë nevojën e ndryshimit të jetë rrenjesor. Ato tashmë duan të jetojnë ne Shqipëri, po jo me kete situatë të tmerrshme ekonomik që po kalojnë familjet e tyre. Ata , teksa flasin , tregojnë se sot pas 30 -viteve tranzicion qyteti historikë i Krujës , thjeshtë mbijeton për të treguar historinë , po varfëria sa vete e rritet. Papunësia , pasiguria , mos pasja e shërbimeve bazike janë kthyer në makthin e qytetarëve . Këtë vit turzmi ra në 80 për qind dhe familjarët thjeshte mbijetojnë . Nje qytet historikë që i mungon atraksioni dhe jeta është bardhë e zi. Biseduam gjatë dhe teksa qëndronim së bashku të gjithë në Kala , teksa të rinjtë flisnin me pasion për ndryshimin që po vjen dhe sesa shumë dëshira kishin per ta ndryshuar qytetin e tyre profesoresh Shqipe Zani , që i ishte bashku takimit tonë i bëri një surprizë , duke iu debutuar një fragment nga aria e Skenderbut , që i dedikohet Donikës !
E ku shkonte më bukur kjo arie sesa kur interpretohej nga e madhërishmja Shqipe Zani , pikërisht në Kalanë e Krujës !
Sytë e të rinjve ishin plotë drite dhe besim se tashmë vota e tyre do të sillte ndryshimin që ata duan! Ata janë të gatshëm të marrin fatet e tyre në dorë, se janë krenarë për vendin e tyre e nuk duan që ai të drejtohet nga zuzarët, trafikantë, dhe njerëzit pa moral dhe me diploma të blera . Ata e duan vendin e tyre të bukur dhe të lirë. E teksa takimit tonë po i vinte fundi ,më erdhë mendje fjalët e Skenderbeut kur iu drejtua trimave të tij dhe u tha : “ Lirinë nuk ua solla unë, atë e gjeta në mes tuaj!”
Dhe unë ndjeva se në dejet e tyre , në gjakun e tyre , në fjalët e tyre , në dëshirate tyre , në endrrat e tyre , ata tashmë janë gati të sjellin ndryshimin në 25 Prill ! Se të rinjtë tashmë kane kuptuar që në jetën e njeriut duhet të ndjekësh rrugën e drejtë , ata që ta ndërtosh me ndershmëri dhe të fitosh lirinë tende, ose të shitesh e blihesh , por tere jetën te zvarritesh!
Te ju ndjeva forcën e rinisë , e cila nuk tutet nga e keqja , por e sfidon atë duke e asgjësuar me rrenjë! Dhe ju jeni si shqiponjat që fluturojnë lart dhe që e ruajnë me krenari folenë e tyre.
Ishte fillimi i mbarë i një vjeshte dhe dimri ,që do sjelli shumë vështirësi po që do të përfundoj me ndryshimin e madh që do t’u sjell vota e të rinjve dhe e qytetarëve të ketij vendi të bekuar që quhet Shqipëri!
Fotografia e Nora Malaj
Fotografia e Nora Malaj
Fotografia e Nora Malaj
Fotografia e Nora Malaj
Fotografia e Nora Malaj
Fotografia e Nora Malaj
Fotografia e Nora Malaj

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.