Standard.al

Atentati ndaj Preng Gjinit në Tiranë, Lala: E ngjashme me vrasjen e gjyqtarit Skerdilajd Konomi…

0

Gazetarja Klodiana Lala e ftuar në emisionin ‘’Real Story’’ të Sokol Ballës në News24 ka bërë një paralelizim mes atentatit të Preng Gjinit në Tiranë dhe atij të gjyqtarit Skerdilajd Konomi, po në shtator, por 11 vite më parë në mes të Vlorës.

“Ngjarja nuk i ka rrënjët në vitin 2019, por në 2017 kur u vra kreu i OSHEE, Roland Saliu. Këtu filluan dhe përplasjet mes familjeve Reçi-Gjini. Janë vrasje që japim mesazhe. Duke goditur njeri-tjetrin, grupi e ka rrugën e hapur për të zhvilluar trafikun e drogës. Pista kryesore që ka ngritur Prokuroria e Tiranës është vrasja e Kastriot Reçit, i cili u vra me snajper në Rrëshen. Dyshohet se Prend Gjini, shënjestra e sotme mund të ketë qenë ekzekutori i Kastriot Reçit, edhe pse nuk ka prova ndaj tij. Prend Gjini është hetuar si një nga personat kryesorë që kanë pasur lidhje me ngjarjen e Rrëshenit”, tha Lala.

Lala thotë se përplasjet e familjeve Reçi dhe Gjini kanë qenë të ashpra, madje dyshohet se vetë shënjestra e sotme Prend Gjini ka qenë ekzekutori i Kastriot Reçit me snajper në Mirditë.

Ai u shoqërua nga policia, por nuk u gjet asnjë provë që e implikonin atë në vrasjen apo porositjen e saj nga vetë Gjini.

“Ngjarja nuk i ka rrënjët në vitin 2019, por në 2017 kur u vra kreu i OSHEE, Roland Saliu. Këtu filluan dhe përplasjet mes familjeve Reçi-Gjini. Janë vrasje që japim mesazhe. Duke goditur njeri-tjetrin, grupi e ka rrugën e hapur për të zhvilluar trafikun e drogës. Pista kryesore që ka ngritur Prokuroria e Tiranës është vrasja e Kastriot Reçit, i cili u vra me snajper në Rrëshen. Dyshohet se Prend Gjini, shënjestra e sotme mund të ketë qenë ekzekutori i Kastriot Reçit, edhe pse nuk ka prova ndaj tij. Prend Gjini është hetuar si një nga personat kryesorë që kanë pasur lidhje me ngjarjen e Rrëshenit”, tha Lala.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.