Standard.al

ISIS ka kryer mbi 100 sulme në Irak gjatë muajit gusht, një rritje e ndjeshme nga muaji i kaluar

0

Grupet e mbetura të ISIS në Irak, pretenduan se kryen 100 sulme në të gjithë vendin vetëm gjatë muajit të kaluar, sipas një vlerësimi nga Konsorciumi i Kërkimit dhe Analizës së Terrorizmit (TRAC) publikuar të enjten, duke shënuar një rritje prej 25% nga korriku.

TRAC nënvizoi se sulmet ishin përqendruar kryesisht në “zonat që më parë konsideroheshin të çliruara”, raporton FoxNews.

Rritja e sulmeve sinjalizon një prirje shqetësuese që ISIS po rishfaqet në mënyrë të vazhdueshme – përmes një sërë ‘qelizash të fjetura’, e cila është një shkak për shqetësimin rajonal dhe global, pavarësisht se u mund në Irak pak më shumë se tre vjet më parë.

Përpara një udhëtimi shumë të pritur në Uashington muajin e kaluar, Kryeministri i Irakut Mustafa al-Kadhimi, i tha Associated Press se vendi i tij ende ka nevojë për ndihmë të SHBA në luftimin e kërcënimit të grupit terrorist, megjithëse Shtëpia e Bardhë ka qëndruar e përkushtuar për të tërhequr prania e saj në kombin e mbytur nga konfliktet.

“Në fund të fundit, do të na duhet akoma bashkëpunim dhe ndihmë në nivele që sot mund të mos kërkojnë mbështetje të drejtpërdrejtë dhe ushtarake dhe mbështetje në terren”, deklaroi al-Kadhimi, duke nënvizuar se bashkëpunimi “do të pasqyrojë ndryshimin e natyrës së kërcënimit të terrorizmit, ”Përfshirë trajnimin e vazhdueshëm dhe mbështetjen me armë.

Në mënyrë të ngjashme, në Sirinë fqinje, e cila dikur ishte qendra e “kalifatit” të vetëquajtur të ISIS, grupe besnikë xhihadistë vazhdojnë të kryejnë sulme vdekjeprurëse dhe të pacipa.

Katër luftëtarë të Forcave Demokratike Siriane (SDF) të mbështetura nga SHBA u vranë nga ISIS pranë zonës al-Dashisha afër kufirit Irakian të premten, njoftoi SDF të dielën.

“Qelizat e përgjumura” të organizatës terroriste filluan një sulm tjetër, duke synuar njësitë e mbrojtjes të vendosura në zonën al-Dashisha të Deir al-Zor, ku katër luftëtarë u “martirizuan”, tha në një deklaratë qendra mediatike SDF.

Një ditë pas sulmit, ISIS mori përgjegjësinë për një sulm tjetër në Tuwaymin, afër kufirit me Irakun, i cili dyshohet se vrau pesë luftëtarë SDF, por ky pretendim nuk është konfirmuar.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.