Standard.al

Flota detare për dasëm, radarët për trafik droge

0

Sot u shkarkua nga detyra zëvendës komandanti i forcës detare, Artur Meçollari. Mësohet se shkarkimi ka ardhur pasi Mecollari ka dhënë dakordësinë për përgatitjen e ceremonisë së një martese civile në një anije ushtarake. Ai ka dashur të organizojë ceremoninë e dasmës së një civili, djali i një ish-ushtaraku.

Sipas Ministrisë së Mbrojtjes “shkarkimi nga detyra ka ardhur pasi nuk ka respektuar rregullat e sigurisë dhe ka shkelur statusin e ushtarakut duke organizuar një event pa dijeninë e strukturave përkatëse”.

Mirepo Zv komandanti i forcave detare ,Z.Mecollari eshte shprehur se ai ka patur miratim nga ministria per ta zhvilluar kete ceremoni.
Hyrja e personave të huaj, pra civilëve në një anije dhe pa asnjë leje bie ndesh me rregulloret e forcave detare dhe atyre të armatosura.Ky eshte skandal.Nuk ka ne asnje vend antar te NATOs te ndodhi kjo.Rilindja dhe ministrja Xhaçka e kane kthyer antaresimin ne Nato ne karagjozllek. Flota Detare tashme sherben per dasma,ndersa radaret per ti ardhur ne ndihme trafikut te droges.
Ministrja e Mbrojtjes Xhacka u akuzua disa kohe me pare se kish nxjerrë për një kohë të gjatë nga funksioni radarët që kontrollojnë kufijtë detarë dhe ajrorë të Shqipërisë për të ndihmuar Habilajt ne trafikun e drogës drejt Italisë dhe Greqisë,duke e kthyer Adriatikun ne autostraden e droges, sic e quan dhe anti mafia italiane

“Nga ushtria e NATO-s në 4 vjet ushtria është shnderruar në ushtri hashashi”./55news.al

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.