Standard.al

Për tre ditë, rekordi i ri botëror i infektimit, kryeson Amerika…

0

Më shumë se 230,000 raste me koronavirus u regjistruan të dielën, tha OBSH. Shumica e rasteve të reja ishin në Amerikë, pasuar nga Azia juglindore.

Tani Meksika ka zënë vendin e katërt për vdekjet me koronavirus, duke kaluar Italinë. Në Angli, bare, sallone bukurie,  spa dhe sallone tatuazhesh mund të rihapen sot.

Autoriteti Palestinez vendosi një shtetrrethim në Bregun Perëndimor. Ministri i Ekonomisë në Bolivi rezultoi i infektuar, pak ditë pas presidentit të përkohshëm.

Globalisht ka pasur 12.9 milionë raste të konfirmuara që nga fillimi i shpërthimit dhe 568,000 vdekje.

Rekordi i ri

Në 24 orët e fundit, rritjet më të mëdha ishin nga Shtetet e Bashkuara, Brazili, India dhe Afrika e Jugut, sipas një raporti të përditshëm. Rekordi i mëparshëm i OBSH për çështjet e reja ishte 228,102 më 10 korrik. Vdekjet mbetën të qëndrueshme në rreth 5.000 në ditë.

Rastet globale të koronavirusit ishin afruar 13 milion të dielën, sipas një raporti të Reuters, duke shënuar një tjetër moment historik në përhapjen e sëmundjes që ka vrarë më shumë se 565,000 njerëz në shtatë muaj.

Brazili, pika e nxehtë e koronavirusit në botë, i dyti pas Shteteve të Bashkuara, regjistroi 631 vdekje të reja të dielën, me një total të ri prej 1.864.681 raste të konfirmuara, tha Ministria e Shëndetësisë.

Brazili tani ka gjithsej 72,100 vdekje zyrtare, tha ministria. Ekspertët thonë se shifrat e vërteta ka të ngjarë të jenë shumë më të larta për shkak të mungesës së testimit.

Argjentina tejkaloi 100,000 raste të infeksioneve të koronavirusëve të rinj të dielën, ndërsa përpiqet ta frenojë, megjithë një karantinë të rreptë të imponuar në kryeqytetin Buenos Aires dhe rrethinat e saj.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.