Standard.al

Barcaleta e fundjavës/ Knuti, maçoku dhe i zoti

0

Ky emerimi i Flekenshtainit si keshilltar prane Rucit me kujtoi nje barcalete qe e kam pas shkruar dhe me pare;

Kishte njeri nje macok ne shtepi qe dilte ne mengjes nga shtepia dhe shkonte dere me dere tek macet e lagjes, bente zhurma, i lepihej maceve perdite dhe banoret filluan te ankoheshin.

Kur ankesat u shtuan shume nga komshinjte i zoti i macokut vendosi ti jepte zgjidhje perfundimtare problemit te komshinjve dhe e mori e trodhi macokun.

Mbas kesaj dite ky mendoi se do shpetonte por prape macoku cohej ne pike te mengjesit, vinte vone ne darke, prape dere me dere dhe prape ankesa.

E merr macokun dhe i thote;

Ore legen..po une te trodha ty..ca m.. ben tani dere me dere prape?

Tani jam keshilltar! Tha macoku 🙂 !

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.