Standard.al

Shembja e Teatrit Kombëtar/ Radoja: Na dhunuan e na tradhëtuan! Shumica prej nesh u blenë

0

Në një intervistë për “A-Show” në Syri TV, aktori i mirënjohur dhe shumë i dashur për shqiptarët, Gulielm Radoja foli edhe për ngjarjen e 17 Majit, kur mëngjesin e hershëm të asaj dite, qeveria do ti vinte rruspën godinës së Teatrit Kombëtar.

Të rindërtohet teatri ose kompleksi Skënderbeg siç ishte, ose të bëhet një teatër i ri. Cilin do të kishe mbështetur post-faktum, pas ngjarjes?

“U nis shumë herët dhe pati një step by step qysh në kohë të vjetra kur u ndërtua në mënyrën më të çuditshme teatri i Rubairave dhe ne aktorët e TK hynim nga sqetulla e godinës. Ia arritën qëllimit, pak nga pak, e shembën. E shembën. Nën këmbët e një kulle do të ishte edhe teatri. Jo. Është identitet ai. Ka vende të tjera Tirana. O aty o s’ka.

Na dhunuan. Ishte një dhunë që prodhoi një ndasi shumë të madhe. Ne nuk e kemi pas njohur njëri-tjetrin. Shumica prej nesh u blenë por secili para pasqyrës përgjigjet për fytyrën e vetë. Pra, pushteti të shkel me këmbë dhe ata, jam i sigurtë, që fërkojnë duart se shkatërruan atë godinë në mënyrë të pabesë. Na tradhëtuan”

Sa i përket situatës politike në vend dhe atë çfarë po ndodh me Shqipërinë, aktori shprehur zhgënjimin e tij.

“Jemi bërë shumë tallave. Më duket se e thotë Kim Mehmeti, po bëhemi tallave-popull. Është prishur shija.

Prej disa vitesh unë jam apartiak. Kam alergji për të gjitha llpojet e partive pasi ndjehem i zhgënjyer që në 91-shin. Kam qenë një prej nismëtarëve për demokraci. Kandidat për deputetë në zgjedhjet e para pluraliste. Jam tërhequr me koshiencë. Më vjen keq se jam i tradhtuar në gen.  Ndjehem i tradhtuar. Jam rehat. Shoh filma dokumentarë, shoh filma me kartonë, nuk shoh lajme. Jam rehat”, tha ndër të tjera aktori Gulielm Radoja

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.