Standard.al

Zhupa publikon dokumentet: SPAK vazhdon të heshtë. Veliaj të jap llogari për ortakët e tij në “Eco Tirana”

0

Zëdhënësja e Partisë Demokratike, Ina Zhupa ka denoncuar serish kompanine e dyshuar per lidhjen me mafien italiane, Eco Tirana, dhe lidhjen e sja me kryebashkaikun Erion Veliaj.

Duke publikuar dokumentet perkatese, Zhupa shprehet se kjo kompani per rreth 4 vjet ka funksionuar me tendera pa gare, ose me fitues te paracaktuar.

Postimi i plote:

Hetimi për lidhjen me mafian italiane të Veliajt dhe Eco Tiranës duhet të përfshi edhe tenderat e zhvilluar nga kjo kompani dhe pse nuk e ka kryer funksionin e diferencimit të mbetjeve në Tiranë .

Tendera pa garë, fitues të paracaktuar, 92% e tenderave ne fondin limit, kështu ka funksionuar për keto 4 vjet “Eco Tirana” sh.a .

Eco Tirana ka zhvilluar tendera me vlere 5 milard lekë, për 52 kontrata publike që ka lidhur. 27 prej këtyre kontratave kanë qenë garë me vetëm 1 pjesëmarrës, duke dhënë rreth 3 milard lekë me fitues të paracaktuar. Ndërsa në 92% e të gjithë tenderave janë fituar në pragun e fondit limit.

Tenderat kanë pasur objekt kryesisht për blerjen e makinerive dhe koshave të rinj me qëllim kryerjen e diferencimit të mbetjeve por ky proçes nuk ka ndodhur kurrë. Pra këto miliona janë fonde publike konsiderohen të shpërdoruara, në mos qofshin edhe të vjedhura.

SPAK vazhdon të heshtë kur provat janë evidente, Veliaj vazhdon të qeveris Tiranën dhe mos japi llogari pavarësisht se ortakët e tij në “Eco Tirana” Sh.a janë në hetim penal për lidhjen dhe përdorimin e kompanive për pastrimin e parave të pista të mafias italiane. Kjo situate do marrë fund shume shpejt!

Fotografia e Ina K. Zhupa
Fotografia e Ina K. Zhupa
Fotografia e Ina K. Zhupa

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.