Standard.al

Greqia përgatitet për sulm masiv nga ushtria turke, tri zonat nga ku pritet goditja…

0

Tensionet e muajve të fundit në kufi kanë bërë që Ministria e Mbrotjes së Greqisë të përgatitet për tre skenare të mundshëm të një sulmi të beftë ushtarak nga Turqia.

Mediat greke raportojnë se, Ministria e Mbrotjes ka marrë në konsideratë një përkeqësim të menjëhershëm të raporteve mes dy vendeve dhe një sulmi ushtarak nga ana e Turqisë në tri zona.

Zona e parë, e konsideruar si vendi ku sulmi është më i mundshëm është ajo e lumit Evros, pjesa ku Greqia dhe Turqia kufizohen me tokë.

Zona e dytë, ku grekët presin një sulm nga ana e Turqisë është ne detin Egje, pikërisht më territorin mes ishujve të Kretës dhe Rodosit.

Zona e tretë është ajo e Mesdheut jug-lindor, në të cilën Turqia, Greqia, Qiproja, Egjipti dhe sëfundmi Libia janë duke u përplasur për pasuritë nëntokësore të gazit.

“Protothema” raporton se të trija opsionet kanë qenë pjesë e diskutimit të mbledhjes së fundit të Këshillit të Sigurisë Kombëtare.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.