Standard.al

Arrihet më në fund marrëveshja për Zgjedhoren, reagon Manjani paralajmëron ditë të vështira…

0

Pas marrëveshjes për Reformën Zgjedhore kanë qenë të shumta reagimet. Ish-ministri i Drejtësisë Ylli Manjani ka reaguar ashpër ku thotë se kjo marrëveshje entuziazmoi vetëm ambasadorët dhe se partitë thanë thjesht “shyqyr që e hoqëm qafe kët budallëk”

Postimi i Manjanit:

Reforma zgjedhore entuziazmoi vetëm ambasadorët. Ata u vetlavdëruan sa u kënaqën fare.

Partitë që morën pjesë thanë thjesht “shyqyr që e hoqëm qafe kët budallëk”.

Grupet e interesuara për një reformë të sistemit përfaqësues thjesht konfirmuan pakënaqësinë.

Populli as që e ka haberin se ç’farë përmban reforma.

Përjashtim bën Rudina e cila u fut në valle në emër të një partie që e kishte përzënë, foli si grup interesi, u kënaq me vetkënaqësinë e ambasadorëve dhe,megjithse ishte brënda nuk mori vesh asgjë si populli i thjeshtë.

Praktikisht:

-Ende nuk kemi një projekt ligj të shkruar. Janë vetëm disa rrjeshta në gjuhën angleze.

– reforma zgjedhore nuk mjafton, duhen zgjedhje që të kuptojmë se ç’është bërë.

Zgjedhje të vështira na presin!

Sa më takon, që në fillim kam thënë që kjo reformë është “m’ka çu nana me la gojën”.

Por angazhimi politik në të duhet vlerësuar.

Tani partitë të merren me punët e tyre, sepse fushata ka filluar…

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.