Standard.al

‘Zgjedhjet’/ Ristani: Mazhoranca do të manipulojë me rikthimin e fenomenin të kanabizimit

0

I ftuar në RTV Ora, ish-deputeti i PD-së Arben Ristani u shpreh se Këshilli Politik do të arrijë në një konsensus, por kjo nuk do të garantojë zgjedhje të lira e të ndershme.

Ristani tha se është rikthyer sërish fenomeni i kanalizimit të vendit dhe ndikimi i këtij fenomeni në zgjedhje.

Arben Ristani: Duke parë impenjimin e ndërkombëtarëve mendoj se do të ketë konsensus, por konsensusi nuk e garanton zgjedhje të lira dhe të ndershme. Zgjedhje të tilla i garanton vullneti i mirë.

Unë nuk shoh në gjë të tillë te mazhoranca, por shoh në kthim pas atje ku ishim, sidomos në tmerrin e kanalizimit të vendit që ndikoi në zgjedhje në vitin 2016 dhe po shoh kanabizimi po ndodh sërish. Dhe besoj se kjo mazhorancë e lidhur me krimin nuk do të shkëputet dot nga manipulimi i zgjedhjeve. 

E di mirë sesi ndikon kanalizimi në zgjedhje, pasi e ka parë edhe publike me dosjet e famshme të cilat duhet të ishin mbyllur me përgjigjem e BILD-it. Por unë po shoh se vendi po kanalizohet sërish dhe shoh ndikim te fushata elektorale. 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.