Standard.al

Protestuesit i vënë zjarrin rajonit të policisë në Minneapolis…

0

Protestat nuk po tregojnë shenjë ngadalësimi. Protestuesit tashmë i kanë vënë zjarrin rajonit të policisë në Minneapolis.

Policia kishte vendosur më parë një gardh për të ndaluar protestuesit.

“Ka zjarr kudo. Ne nuk e dimë se ku është policia,” tha Korrespodentja Kombëtare e CNN, Sara Sidner. “Alarmi i zjarrit po bie brenda … Njerëzit janë duke brohoritur dhe më shumë fishekzjarrë po vazhdojnë të hidhen ndërsa rajoni i policisë po digjet”.

Në sfond nuk ka asnjë tingull të një sirene dhe asnjë shenjë të zjarrfikësve që mbërrijnë – një kontrast i ashpër me protestat mbrëmë, kur kamionë të shumtë zjarri arritën për të shuar zjarre.

“Policia ka marrë një vendim të llogaritur se ata nuk do të vihen në lëvizje.” tha korrespodenti i CNN Josh Campbell, i cili është gjithashtu në skenë.

Policia mendon se prania e tyre mund të ndezë tensione dhe të bëjë që situata të përshkallëzohet, shtoi Campbell. “Është një situatë e rrezikshme dhe e paqëndrueshme këtu. Unë mendoj se policia e di këtë.”

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.