Standard.al

Henze reagon ashpër ndaj Sorecca-s: Populli nuk ka më besim tek sundimi i Ramës, ai ka shkatërruar shtetin e së drejtës dhe zgjedhjet e lira

0

Këshilltari ekonomik i grupit qeverisës në Gjermani, CDU, Martin Henze ka reaguar ashper ndaj nje statusi te Ambasadorit të BE-së në Shqipëri Luigi Sorecca.

Ne nje shrkim ne rrejtin social Twitter Soreca shprehet se: Zbatimi i reformës në drejtësi duhet të vazhdojë me më shumë vendosmëri se kurrë.

Nderkohe qe e menjehershme ka qene pergjgija e Henze i cili shprehet se besimi sundimi i ligjit dhe Kushtetuta duhet te jene ne simbioze me njera tjetren, por sundimi i Rames ka shkaterruar shtetin e se drejtes si edhe besimin e qytetareve.

“Soreca, Besimi, kushtetuta, sundimi i ligjit dhe demokracia janë shumë të ndërthurura ngushtë. Performanca e tyre shpaloset vetëm në ndërthurjen e faktorëve të 4-të, një marrëdhënie simbiotike. Populli nuk ka më besim te sundimi i Ramës, ai shkatërron shtetin e së drejtës, pra zgjedhjet e reja”-shrkuan Henze.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.