Standard.al

“Argëtohuni vetë dhe lironi fëmijët”/ Epidemologu Alimehmeti: Deti nuk e përhap koronavirusin, shkoni në plazhe!

0

Në një postim në rrjetet sociale, epidemiologu Ilir Alimehmeti vijon të japë këshilla në lidhje me koronavirusin.

“IFREMER – Instituti Kombetar i Frances per Shkencat Oqeanike – nuk gjen gjurme te koronavirusit as ne ujin e detit dhe as ne molusqe. Qe ta kemi te qarte, DETI NUK E PERHAP KORONAVIRUSIN! Pse molusqet jane te rendesishme ne studim? Sepse ushqehen permes filtrimit te ujit te detit. Ne ujerat detare derdhen ujerat e zeza qe permbajne virusin. Nese ky virus do te mbijetonte ne det, atehere prova behet pikerisht te molusqet qe sherbejne si akumulues biologjike!Forca miq! Lahuni ne det, argetohuni vete dhe lironi femijet!.”-shkruan mjeku.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.