Standard.al

Poezia hit në rrjet: Mos harro ti sharlatan, populli ne kurriz gjithmonë s’të mban

0

 

KRYEMINISTER KANABISI

Trembedhjete1 mos ardhsh kurre
Ti qe permbyse flamure
Ti qe shove Shqiptarine
Dhe na shtove kusarine

Me tam tame e flamure
Shume u mburre Ti or “ Burre”
Per Shqiperi na u betove
Vec fitore na premtove

Me tepsi e me timon
Vec te vije ti ne fron
Si klloun e sharlatan
Na prallisje ane e mbane

Me Presione e Mashtrime
Me genjeshtra e zbukurime
Ku me leke e korupsion
Dy here rrjesht hype ne fron.
O Mavri,
O Derezi
Nga na dole Socialist!
Ti more Faqezi

Ne tribuna kapardisur
Si Hitler i cartisur
Ulerije Ti dikur :
Komunistet ne litar
Le ta shuajme gjithe kete fare.
Dhe harove o derrezi
nga kjo fare ishe dhe Ti.

Ku me thonje te prere
E ku te pa prere
U rropate dere me dere
Raskapitur, Syrgjynosur
Si lypsar i katranosur

Jargavitur, Quravitur
Te Saliu e Fatosi
Buzagaz dhe Hipokrit
Si ciban me u ngjit.

Mjeshteror ne djallezi
Magjistar me shpirt te zi
Shume je tallur me popull mbare
Dhe ske ndjere asnje te care.

Mos harro Ti sharlatan
Populli ne kurriz
Gjithmone s’te mban.
Koha rjedh
Dhe vjen nje dite
Qe do te behen llogarite.

Se kjo dite po afron
Makth i madh po te shtrengon
Do te rrjepesh c’te ka mbetur
Nga cdo gje te perfitosh,
Mos humbasesh as nje grosh.

Nga Termeti nga Covidi
Nga remuja nga remeti
Me kanabis dhe amnistine
Do te mbushesh gjithe kusine.

O moj Shqiperi e gjore
Nga e gjete kete hore ?
Pse e mban kete vampire ?
Me tepsi dhe kazan
Por pa din dhe pa iman

Nje ore e me pare
Hiqe qave kete zagare
Hiqe qafe sa s’eshte vone
Se Ai vec te kafshone

A.Z. CAJUPI ……………………………………………14 MAJ 2020

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.