Standard.al

Lekundjet e frikshme të tokës në Korçë, 9 termete, ja sa ishin magnitudat…

0

Nëntë lëkundje tërmeti janë regjistruar gjatë natës e deri mëngjesin e sotëm në vendin tonë.

Instituti i Gjeoshkencave, Energjise, Ujit dhe Mjedisit raporton në faqen e vet zyrtare se lëkundjet e tërmetit kanë pasur epiqendër rajonin e Korcës.

Për fat lëkundjet nuk kanë qenë të forta e për pasojë nuk raportohet për dëme të shkaktuara.

Lëkundja më e  fortë ka qenë ajo e orës 04:28 me magniturë 3.5 dhe me epiqendër në Melcan, 5 Km në Veri Perëndim të Korcës.

Lëkundjet para kësaj goditjeje kanë qenë me mangitudë fare të vogël, ndërkohë që pas saj ka pasur edhe tre goditje të tjera, më e fundit ajo e orës 5:22 me magnitudë 2.5 dhe epiqendër në Vincan, 8 km në Perëndim të Korcës.

ImageImage

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.