Standard.al

Inteligjenca amerikane paralajmëroi për pandeminë Covid-19 në nëntor 2019

0

Inteligjenca ushtarake amerikane u përpoq të ngrinte alarmin për epideminë e koronavirusit në Kinë kur ishte ende në fazën fillestare në nëntor, pretendojnë burime të brendshme – duke ngritur pyetje për ato që dinin, kush dhe pse e injoroi ose e prishi raportin.

Jo vetëm që epidemia e koronavirusit filloi të dilte jashtë kontrollit në Wuhan që prej nëntorit 2019, por analistët ushtarakë po paralajmëronin tashmë se “mund të ishte një ngjarje kataklizmike” si për Kinën ashtu edhe për SHBA-në, katër burime të njohura me njoftimet i thanë kanalit ‘ABC’ të mërkurën.

Analistët në Qendrën Kombëtare të Inteligjencës Mjekësore, një degë e Agjencisë së Inteligjencës së Mbrojtjes së Pentagonit, ishin përpjekur të paralajmërojnë zyrtarët e administratës së Pentagonit dhe presidentin Donald Trump për katastrofën e pritur për muaj me radhë, përpara se vendi të merrte masa përfundimisht, pretendojnë burimet.

Bazuar në analizën e hollësishme të komunikimeve të përgjuara dhe imazhet satelitore, NCMI raportohet se parashikoi që një infeksion që po dilte nga kontrolli në Wuhan së shpejti do të rrezikonte jo vetëm Kinën, por trupat amerikane të vendosura aty pranë.

Më intriguese është fakti se burimet lënë të kuptohet se analistët mund të kenë pasur qasje ndaj epidemisë edhe më herët, duke pasur parasysh afatin kohor kur materiali kaloi në tryezën e presidentit Trump.

Deri në kohën kur paralajmërimet e agjencisë i bënë ato në Buletinin Ditor të Presidentit në fillim të janarit, atyre do t’u duhej të kalonin ‘javë të verifikimit dhe analizave’.

“Afati kohor i anës intel të kësaj mund të jetë më larg sesa po diskutojmë,” tha një burim për ‘ABC’, duke sugjeruar se “raportet paraprake nga Wuhan” datojnë edhe më herët se raporti NCMI, i cili u lëshua gjerësisht në mes të komunitetit të inteligjencës para Ditës së Falënderimeve (Thanksgiving) dhe kaloi në disa buletinë të komunitetit intel që përshkruanin përgjigjet e vetë Pekinit ndaj epidemisë në rritje.

Kina e dinte se koronavirusi kishte dalë jashtë kontrollit, pretendojnë burimet, por u përpoqën ta mbajnë atë të fshehtë – një pretendim që administrata Trump i ka bërë jehonë të përsëritur në muajt pasues që atëherë.

Zbulimet e reja vendosin afatin kohor për origjinën e virusit shumë më afër pretendimeve të diskutueshme të zëdhënësit të politikës së jashtme kineze, Lijian Zhao, i cili pretendoi muajin e kaluar (megjithëse pa prova të vërteta) se ushtria amerikane kishte sjellë virusin në Wuhan kur ata dërguan një delegacion në Lojërat Botërore Ushtarake në mes të tetorit.

Administrata Trump është kritikuar për reagimin në përgjigje të epidemisë së koronavirusit, duke theksuar pasojat e mundshme të sëmundjes, që futi miliona banorë në karantinë dhe goditi fillimisht ekonominë e Kinës.

Ndërsa presidenti këmbënguli se ‘askush nuk mund ta dinte’ se virusi do të bënte një shkatërrim të tillë në SHBA, nuk ka asnjë mënyrë që administrata Trump të mos e kishte parë informacionin në raportin NCMI, i tha ish-ndihmës Sekretari i Mbrojtjes, Mick Mulroy, për ABC, duke pretenduar se ‘do të ishte një alarm i rëndësishëm’ dhe se ‘çdo agjenci e mbledhjes së inteligjencës do të ishte përfshirë në ndjekjen dhe përgjigjen ndaj kërcënimit.’

Por Sekretari i Mbrojtjes, Mark Esper, i tha medias se ai nuk ishte në dijeni të çështjes që vinte përpara Këshillit të Sigurimit Kombëtar në nëntor ose dhjetor. Asnjë përgjigje zyrtare nuk po vinte nga administrata derisa Trump mbylli kufirin për fluturime nga Kina në fund të janarit – gjatë gjithë kohës duke këmbëngulur se nuk kishte asgjë për t’u shqetësuar.

Më keq, jo vetëm që agjencitë e shumta qeveritare kishin kryer disa ‘lojëra luftarake’ pandemike në muajt që çuan deri në shpërthim, por ato kishin performuar dobët, duke bërë shumë nga të njëjtat gabime që do të përsërisnin me besnikëri në jetën reale.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.