Standard.al

Hajde Majkën

0

Nga Ylli Dylgjeri – 

Mu kujtua prap sot ajo histori e dhimbshme e ndodhur shume vite më parë, në rrugën për në Prishtinë. Ishin ditët e para të çlirimit të Kosovës. Punoja në gazetën  Koha Jonë. Po shkoja me një delegacion qeveritar shqiptar, që me porosi të zonjës Medeleine Albright, do të bisedonim për të bindur faktorin politik në Kosove, që të ulnim tensionet, e të mos vrisnin familjarët e serbëve që kishin mbetur në Kosovën e çliruar nga NATO.

Rrugës për në Prishtinë, në dalje të Gjakovës, nje konvoi serb, me autoblinda e armatim të rëndë, shoqërohej nga trupat e Natos drejt Beogradit. 

Policia ushtarake na urdhëroj të hapnim krahun për  të kaluar konvoji serb. Ashtu bëmë. Me mua në makinë ishte edhe një operator i TVSH-së. …

Kur konvoi i blinduar me ushtarë mbi kupolat e tankeve  serbe po na parakalonte, operatori i TVSH del nga makina dhe ndez kameran për ti filmuar. Por… për
pak na ngjahu hataja! Një nga ushtaret serb sheh kameramanin që po i filmon dhe thërret me të shara:

Hajde majkën! Majkën!

Operatori ynë patriot ja kthen vrik: Të q..fsha Milosheviçin!

Kaq duhej. Ushtarët serb u ndezën. Mbushin armët.

Unë tërheq nga këmbet në makinë operatorin. Na iku gjaku!…Por… konvoji serb parkalon, dhe ne na fillon t’na lëviz sërisht gjaku. Duke e qetësuar veten, i kthehem operatorit;

Po ç’pate o gomar që shave?

Ai ma kthen me trimëri: Se dëgjove? Na shanë kryeministrin Majko! Ndaj sdurova e ja ktheva. Kaq duhej, të qeshja deri në Prishtinë. Kishte ngatëruar majkën (nënën) me Majkon!

Mu kujtua sot, kur “ka humbur” Ministri i Emigracionit Majko e shqiptarët po dergjen prej ditësh në kufirin neutral,  për të hyrë në atdheun e tyre. Tmerr! Hajde majken!
S’di ku ta gjej prapë atë ushtarin serb?

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.