Standard.al

Injoruan këshillat e shëndetit publik 40 të rinj infektohen me koronavirus…

0

Dhjetra të rinj nga Teksasi hipën në një aeroplan për të shkuar në “Spring Break” dhe u kthyen në shtëpi me koronavirus.

Rreth 70 njerëz në të 20-at e tyre u nisën nga Teksas në Meksikë për pushimet e pranverës dy javë më parë. Ata shkuan kundër këshillave të zyrtarëve të Shtëpisë së Bardhë, të cilët kërkuan që njerëzit të shmangnin grumbullimin në grupe me më shumë se 10 dhe udhëtime jo të rëndësishme ajrore.

Tani 44 prej tyre kanë testuar pozitivë për koronavirusin – të gjithë nxënës nga Universiteti i Teksasit , tha një zëdhënës i universitetit për CNN të mërkurën.

“Alarmante është se disa nga pasagjerët që ishin në këtë udhëtimin në Meksikë, u kthyen në shtëpi me avionë të tjerë, ku mund të kenë infektuar edhe shumë njerëz”, tha Departamenti i Shëndetit Publik në Austin.

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.