Standard.al

A mundet që Trump të ndezë një luftë të re etnike në Ballkan??!

0

Ndërsa koronavirusi po godet globit, servilët dhe lobistët e Shtëpisë së Bardhë po i rikthehen ish-Jugosllavisë dhe po rihapin plagët e vjetra.

Nga Casey Michel

Ndërsa lufton për të menaxhuar krizën e koronavirusit, Shtëpia e Bardhë ka filluar të përqendrohet për fitore politike që mund të forcojnë shanset e rizgjedhjes së Presidentit Trump. Ajo ka hedhur sytë në një cep të botës nga nuk ka arritur në asnjë lajm në mediat amerikane që prej dy dekadash – e cila, nëse Trump arrin të realizojë idenë e tij, mund të përfundojë në atë lloj gjakderdhje nacionaliste e cila përcaktoi rajonin në vitet 1990.

Në fillim të këtij muaji, Presidenti serb Aleksandar Vuçiç – një ish-ministër ultranacionalist i propagandës në regjimin e Slobodan Milošević vizitoi Uashington-in, ku ai shkëmbeu dorën i gëzuar me disa nga figurat kryesore më të dyshimta në orbitën e Trump. Postimi në Instagram i Vuçicit tregoi takimin e të fortit serb me Richard Grenell, diplomati që vepron si drejtori i inteligjencës kombëtare të Trump, ambasadori në Gjermani dhe i dërguari zyrtar për dialogun Serbi-Kosovë. Po ashtu i pranishëm për të pritur Vuçic ishte edhe dhëndri i Trump Jared Kushner, portofoli qeveritar i të cilit shkon nga planifikimi i Lindjes së Mesme deri në kufirin SHBA-Meksikë, pavarësisht nga fakti se zyrtarët qeveritarë e konsideruan Kushner një rrezik për sigurinë.

Postimi i fotografisë së Vucic-it tregon se ai po zgërdhehet me vështirësi në kamer, duke u ngjitur mbi Grenell, Kushner dhe këshilltarin e sigurisë kombëtare Robert O’Brien. Pas takimit të tyre, Vuçic pretendoi se Grenell – dhe, si rrjedhojë, Shtetet e Bashkuara – kishin mbështetur fushatën e tij të presionit serb kundër Kosovës fqinje, të cilën qeveria e Beogradit akoma e trajton si një provincë serbe të ndarë dhe jo si një shtet-komb si vetja.

Një luftë tregtare filloi midis tyre në nëntor 2018, kur qeveria kosovare vendosi një tarifë 100 përqind për të gjitha importet serbe. Por mosmarrëveshjet tregtare janë vetëm manifestimi i fundit i një mosmarrëveshje të përgjakshme, dekada të tëra mes Serbisë dhe Kosovës, e cila shpalli pavarësinë e saj në vitin 2008. Kosova njihet nga SH.B.A. dhe dhjetëra vende të tjera të botës, por Serbia ka tentuar ta rrëzojë shtet-kombin e ri, duke sulmuar ëndrrat e saj për vetëvendosje.
Për vite të tëra, përpjekja e Beogradit dukej kryesisht si donkishoteske: Që nga Luftërat në Ballkan të viteve 1990, administratat e njëpasnjëshme Amerikane kanë mbështetur sovranitetin e Kosovës dhe kanë mbështetur retorikën e tyre me mënyrat amerikane ushtarake. Në vitin 1999, statusi i Kosovës gati-gati nxiti konfliktin e parë të pushtetit të ashpër pas Luftës së Ftohtë midis SH.B.A. dhe Rusisë, i cili vazhdon ta shohë Serbinë si një aleat të ngushtë. Forcat ushtarake amerikane kanë mbetur të stacionuara në Kosovë që nga atëherë, si pjesë e një force më të gjerë paqeruajtëse të drejtuar nga NATO. Kjo mbështetje amerikane për pavarësinë e Kosovës ka mbetur prej kohësh një mbështetje bipartizane.
Kjo mund të ndryshojë e gjitha tani: Konsensusi republikan që po zhvillohet duket se Kosova është më vete – dhe e zënë në grep për të gjithë ndihmën që SHBA i ka dhënë asaj që nga ditët e Milošević. “Pozicioni ynë është mjaft i qartë: tarifat duhet të tërhiqen plotësisht,” postoi në Twitter Grenell pasi priti Vuçicin në Shtëpinë e Bardhë, duke shtuar se Kosova ishte “duke bërë një gabim serioz” në mos heqjen e njëanshme të tarifave.
Aleatët e administratës morën topin e Grenell dhe vrapuan me të. “Për më shumë se dy dekada, forcat amerikane kanë ndihmuar në ruajtjen e paqes midis Kosovës dhe Serbisë. Tani, me progresin historik në horizont, Kosova duhet të bëjë pjesën e vet dhe të shfuqizojë të gjitha tarifat e vendosura ndaj Serbisë, ”njoftoi Senatori i Xhorxhias David Perdue në Twitter, menjëherë pas vizitës së Vuçicit në Uashington. “Nëse Kosova nuk është plotësisht e përkushtuar për paqen, atëherë SH.B.A. duhet të rishqyrtojë praninë e saj atje.”
Të nesërmen në mëngjes, Donald Trump i Riu. – në komentin e parë që ai, ose ndoshta cilido djal presidencial, ka lëshuar ndonjëherë në Kosovë — e ka rikthyer mesazhin e Perdue me një të tijin. “Ka 650 trupa amerikane në Kosovë”, shkroi Trump Junior. për forcën paqeruajtëse të gjatë. “Koha për t’i sjellë ata në shtëpi.”
Pse Trump Junior papritmas u ndje i guximshëm këtë muaj për ti shpalosur botës mendimet e tij për sigurinë në Ballkan? Më e rëndësishmja, pse administrata Trump po dërgon sinjale se roli i Amerikës si garant i pavarësisë së Kosovës papritmas do lihet i lirë?
Një nga përgjigjet e qarta mbi llojin e kënetës Trump u zotua të thajë – por që, nën këtë president ndër më të korruptuarit, në fakt ka përmbytur Washingtonin. “Ne kemi parë përkeqësimin shumë alarmues në cilësinë e politikës së jashtme amerikane, dhe shqetësimet shumë të qarta se është personalizuar thellësisht nga familja Trump, e cila me të vërtetë në një mënyrë të madhe është bërë një makinë me pagesë”, tha Jasmin Mujanović , një asistent profesor i shkencave politike në Universitetin Elon dhe autor i një libri të fundit që shqyrton dinamikën politike në Ballkanin Perëndimor. “Nga këndvështrimi ballkanik, kishte një numër aktorësh politikë në rajon që ishin vërtet të ngazëllyer nga zgjedhjet e Trump – mbase askush më shumë sesa Beogradi dhe aleatët e tij.”
Në të vërtetë, pak grupe kanë shpallur veten të afërta me makinën e lobimit të Trump gjatë dy viteve të fundit si Serbia dhe aleatët e saj. Në vitin 2018, ish-menaxheri i fushatës së Trump, Corey Lewandowski papritur u shfaq në Beograd, ku raportohet se ai u përpoq të krijojë lidhje lobuese me Vucic – një lider antidemokratik, i cili ka çimentuar rolin e tij si autokrat i Serbisë për vitet në vazhdim. Sipas axhendës për takimin e Lewandowski në Beograd, atij i është bashkuar edhe një ish-ndihmës i Trump, George Gigicos. (Firma e lobimit e lidhur me Lewandowski, Turnberry Solutions LLC, e cila ndau me lehtësi emrin e saj me një nga kurset e golfit skocez të Trump.)
Gjithashtu në vitin 2018, separatistët pro-serbë në Republika Srpska, një rajon etnik me shumicë serbe në Bosnjë dhe Hercegovinë, mblodhën ca zyrtarë të fushatës Trump për të ndihmuar në përpjekjet për të shijuar vendin dhe për të shkelur Serbinë siç duhet. Nuk kishte rëndësi që zyrtarë të shumtë të Republikës Srpska tashmë ishin sanksionuar nga Sh.B.A për korrupsion dhe përpjekje për të copëtuar shtetin boshnjak. Një nga ata ish-operativët e fushatës Trump i kthyer në lobist, Mike Rubino, madje përfundoi në rrethin e pagave vitin e kaluar, pasi Shtëpia e Bardhë e mori atë të punësuar në Departamentin e Shëndetit dhe Shërbimeve Njerëzore. (Ai u largua katër muaj më vonë, duke akuzuar shefin e tij se ishte një “kurrë Trump-ist”; tetorin e kaluar, lajmi u shpërtheu se Rubino kishte marrë pjesë në një drekë pranverore me përfaqësuesit e Presidentit ukrainas Volodymyr Zelenskiy në Hotelin Trump International në Uashington, pak para telefonatës midis Trump dhe Zelenskiy që shkaktoi një proces shkarkimi për Presidentin.)
Kontaktet e lobimit gjithashtu ndihmojnë për të kuptuar emërimin e Grenell tetorin e kaluar si i dërguari zyrtar i SHBA për marrëdhëniet serbo-kosovare. Megjithëse ai kishte qenë ambasadori amerikan në Gjermani për më shumë se një vit, Grenell nuk kishte përvojë në Ballkan para se Trump t’i jepte kapelen e dytë për të veshur. Sidoqoftë, Grenell ka një përvojë të konsiderueshme në krijimin e diversionit për shndërrimin e figurave politike post-sovjetike shumë të korruptuara për audiencën amerikane – aq sa ai mund të ketë shkelur Aktin e Regjistrimit të Agjentëve të Huaj të Departamentit të Drejtësisë, ndërsa vepronte si një agjent i huaj i paregjistruar.
E gjithë kjo – lidhjet e lobimit, kënaqësia e shkëmbimit të duarve, qasja e lehtë për të gjitha gjërat Trump-iste — ka bërë që SH.B.A. të fillojë papritmas të anohet mbi Kosovën, dhe veçanërisht mbi kryeministrin kosovar Albin Kurti, për të bërë lëshime të njëanshme për Beogradin. Besnikëria e re ndaj Serbisë, siç shkruante një analist rajonal, është “një lajm shumë, shumë, shumë i keq”. Ajo është gjithashtu, siç vuri në dukje Edward P. Joseph në Foreign Policy, një “veprim i paprecendentë kundër ndoshta vendit më pro-SH.B.A. në botë.” Dhe nëse Kurti nuk i përmbahet dëshirave serbe, siç sugjeroi Trump Junior., SH.B.A.-të mund të tërheqin plotësisht aksionet — dhe të lejojë që Vuçiq të jetë shumë më i lirë të bëjë sikurse dëshiron në Ballkan, vetëm dy dekada pasi Milošević ilustroi se çfarë dëmesh sjellin flakët e nacionalizmit kur ato ndizen.

Gatishmëria e administratës Trump për t’I mbajtur ison Vuçicit ndihmohet gjithashtu së bashku me dëshirën e qartë të Shtëpisë së Bardhë për një fitore të politikës së jashtme, pa marrë parasysh koston. “Dobia e arritjes së një marrëveshje për Kosovën është se jo shumë amerikanë dinë shumë për Kosovën, dhe nuk ka qenë në radarët e askujt për shumë kohë, kështu që ajo siguron të gjitha llojet e sajesave dhe diversioneve nga Shtëpia e Bardhë,” Tha Mujanović. Përfundimi i një vendosjeje të gjatë ushtarake jashtë shtetit, nëse është relativisht e vogël, dhe shpallja e përfituesve më të dobët të sigurisë amerikane, tani duhet të kujdesen për veten e tyre: Sigurisht që mund të rrotullohej, sado miopike, si një fitore për narracionin mitik “Donald pëllumbi”. “Në thelb, Shtëpia e Bardhë e Trump thjesht beson se do të jetë një fitore e politikës së jashtme, kështu që mund të rrisë besueshmërinë e saj si një aktor i politikës së jashtme,” shtoi Mujanović.

Kjo është një libër me lojra që e kemi parë më parë. Ashtu si në Siri dhe Ukrainë, cilado që të jenë arsyet, Trump ka kohë që është shtyrë në këndvështrimin rus, dhe ka dashur ta lërë Moskën të marrë përgjegjësi dhe jo ta sfidojë atë me praninë ose operacionet e SHBA. Në dhënien e Vuçiqit, i cili mbetet komod me Presidentin rus Vladimir Putin, një hapësirë të gjerë – dhe në bërjen e një syri qorr ndaj përpjekjeve të forcave pro-ruse në rajon — Trump vazhdon një trend që kërcënon interesat e SHBA diku tjetër, edhe pse ai pretendon se po mbron stabilitetin në të gjithë botën.

Dhe kjo, thonë ekspertët, është një lojë e dobët katastrofike në ngërçin Kosovë-Serbi. Forca amerikane në Kosovë “është spiranca e vetme e stabilitetit në rajon”, tha në Gjenerali i dalë në pension Ben Hodges, i cili komandoi Ushtrinë amerikane në Evropë nga viti 2014 deri në 2017, I cili postoi në Twitter në përgjigje të kërcënimit të tërheqjes që bëri Trump Junior. “Tërheqja e tyre tani, përpara se të zbatohen marrëveshjet, do të ishte sikur të tërhiqnit të gjithë ushtarët e rinj në mes të një rikthimi në tremujorin e 4, pak para se të merrni drejtimin.”

Marrëveshjet që do të duhej të zbatoheshin përfshijnë mosmarrëveshje mbi tokën serbo-kosovare, një shkëndijë që gati sigurisht do të ndizte një siguresë shumë më të madhe – një që rajoni, vetëm një gjeneratë e kaluar nga rënia e Jugosllavisë, nuk mund ta përballojë.

Cdo ndarje “rrezikon shkëmbimin e detyruar të popullsisë dhe madje edhe dhunën”, shkroi në fillim të këtij muaji Shaun Byrnes, një ish-diplomat amerikan që shërbeu në Kosovë në kulmin e fushatës irredentiste të Milošević.

“Më keq, ajo mund të ringjallë ëndrrat e nacionalistëve radikalë diku tjetër në Ballkan.” Ata nacionalistë radikalë tashmë e shohin administratën e Trumpit si një aleat në ëndrrën e tyre për të ribërë kufijtë e pas Luftës së Ftohtë, dhe familja e Trump duket se është e lumtur tia plotësojë këtë – pa marrë parasysh koston për njerëzit e gadishullit Ballkanik apo trashëgiminë e Amerikës.

Sido që të jetë, lobistët paguhen.

 

https://newrepublic.com/article/157036/trump-spark-new-balkan-ethnic-war?fbclid=IwAR3anPVeXO2pw2YBu80XltFJN_1Mp_ivATi5NyTOupzMLlRompvbPNTCDxU

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.