Standard.al

E pabesueshme/ Emisioni i Rai 3 e denoncoi në 2015-ën: Kina po krijon një “supervirus”

0

Në një kohë kur gjithnjë e më shumë vende po kufizojnë popullsinë e tyre për të penguar përhapjen e koronavirusit, dhe kur ky i fundit po shënon rekorde të frikshme jo vetëm të vdekjeve, por edhe të dëmeve ekonomike, media shtetërore e vendit më të goditur nga kjo pandemi, Italia, e ka denoncuar krijimin e virusit nga studiuesit kinezë që prej 5 vitesh.

Në një kronikë të emisionit shkencor “Leonardo” në Rai 3, që mban datën e 16 nëntorit të vitit 2015 gazetarët italianë e cilësojnë koronavirusin e sotëm si SuperVirusi.

Kronika e Secolo d’Italia

NJë kronikë që të lë pa fjalë ajo e TGR Leonardo në nëntor 2015. Dikush ka ironizuar këto kohë në lidhje me lakuriqët kinezë si përgjegjës për Covid19, të tjerët kanë bërtitur për komplotin e verdhë kundër Perëndimit. Polemika e fundit të shkurtit pas botimit të një artikulli në revistën Nature Medicine u zhduk brenda disa orësh. Tani del një tjetër “provë”. Shqetësuese. Lajmi po shpërndahet me shpejtësi dhe po i jep përgjigje: krijimi në laborator nga disa shkencëtarë kinezë të një substanceje të aftë të ndikojnë drejtpërdrejt në qelizat e mushkërive njerëzore.

Pyetja është: Gjyshi i koronavirusit përgjegjës për pandeminë që solli botën në gjunjë?

Këtë e dëshmon një raport i saktë nga Leonardo TGR, transmetimi i lajmeve të famshme shkencore të Rai3, të 16 nëntorit 2015. Pas lajmit për kthimin e ujit në Messina, arrin bomba.

“Disa shkencëtarë në Kinë krijuan një mbikëqyrje pulmonare vetëm për qëllime studimi. Por, a ja vlen të rrezikosh kaq shumë për kërkime? ”. Dhe poshtë renditet një lumë i tërë pyetjesh.

Ky është shartimi i një proteine ​​të marrë nga virusi i një lloji specifik të lakuriqeve në virusin Sars të marra nga minj. “Tani për tani, proteina e re mbetet e kufizuar në laboratorë. Mbi të gjitha – vazhdon raporti – është miti i vjetër i Ikarus që del përsëri. Sa larg mund të shkojë hulumtimi? ”

Virus-kimera është një organizëm i modifikuar (pra jo i natyrshëm), një hibrid që përmes molekulës SHC014 mund të sulmojë drejtpërdrejt mushkëritë e njeriut. Në atë kohë, SHBA nxituan të ngrinin fondet për kërkimet SARS, të cilat Kina ka vazhduar.

Tgr Leonardo dëshmon debatin e 5 viteve më parë të kufizuar në rrethet e komunitetit shkencor. Ndërsa hulumtimi ndërkombëtar i përshkruar në Mjekësinë e Natyrës, gjithashtu i datës nëntor 2015, “rrëfen”. Pesë vjet më parë, në laborator, Kina krijoi një mbikëqyrje të re të aftë për të prekur mushkëritë e njeriut. Për qëllime kërkimore …

Për më shumë shikoni videon KETU:

Burimi: https://www.secoloditalia.it/2020/03/servizio-choc-del-tgr-leonardo-16-novembre-2015-la-cina-crea-in-laboratorio-un-supervirus-che-attacca-i-polmoni-video/

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.