Standard.al

Hillary Clinton: Jam admiruese absolute e Merkelit, udhëheqëse e jashtëzakonshme

0

Ish-sekretarja amerikane e Shtetit dhe ish-kandidatja për presidente, Hillary Clinton shprehu respekt të madh për kancelaren gjermane, Angela Merkel duke e përshkruar këtë të fundit si një udhëheqëse të jashtëzakonshme.

“Jam admiruese absolute e saj, e suksesit të saj politik, por më shumë e udhëheqjes së saj”, deklaroi Clinton në festivalin e filmit në Berlin.

Ajo shtoi se Merkel ka qenë një zë i qëndrueshëm jo vetëm për Gjermaninë, por edhe për Europën dhe aleancën transatlantike.

“Në këndvështrimin tim ajo ka qenë një udhëheqëse e suksesshme për vendin e saj, përmes disa ulje-ngritjeve të vështira”, theksoi ajo.

“Mendoj se ajo është një udhëheqëse e jashtëzakonshme dhe se do të na mungojë”, deklaroi Clinton, duke shtuar se nuk ka asnjë këshillë për Merkelin dhe se e meriton një pushim shumë të gjatë, pas 16 vitesh në pozicionin më të lartë politik në Gjermani.

Merkel është shprehur do të largohet nga politika, pas zgjedhjeve të ardhshme federale në vitin 2021, ndërsa po nxehet gara mes anëtarëve të partisë Unioni Kristian-demokrat, për postin e saj.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.