Standard.al

Gjigandja britanike ironizon deklaratën e Ramës: Dashnor i mashtruar… Shqipëria pret për t’u martuar, BE e ka lënë në altar

0

Një nga gazetat më të mëdha në Mbretërinë e Bashkuar, britanikja “The Guardian”, ka ironizuar deklaratën e kryeministrit shqiptar, Edi Rama, në konferencën e Donatorëve që u zhvillua dy ditë më parë në Bruksel, ku tha se Shqipëria pret dhe shpreson të zerë vendin e Anglisë në Bashkimin Evropian.

SHKRIMI I PLOTË I THE GUARDIAN:

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka minimizuar pritjet për një përparim të afërt në bisedimet e anëtarësimit me BE, pasi ai e krahasoi vendin e tij me një dashnor të mashtruar.

Udhëheqësit e BE pritet të diskutojnë në mars nëse do të fillojnë bisedimet e anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, pasi Franca drejtoi kundërshtimin për fillimin e procesit të pranimit për të dy vendet e Ballkanit Perëndimor tetorin e kaluar.

“Ju lutemi mos flisni për marsin,” u kërkoi Rama gazetarëve, duke iu referuar samitit të ardhshëm të liderëve të BE. “Ne jemi si të dashuruar që presim të martohemi dhe pala tjetër nuk do të shfaqet. Dhe imagjinoni të përgatiteni për martesë – gjithçka është gati dhe atëherë pala tjetër nuk shfaqet, kështu që le të mos flasim për datë ose muaj. “

Rama ishte në Bruksel për të marrë pjesë në një konferencë të donatorëve ndërkombëtarë, e cila vazhdoi të mbledhë 1.15 miliardë € për të rindërtuar shtëpitë dhe infrastrukturën, të shkatërruar nga tërmeti i nëntorit të kaluar që vrau 51 njerëz në Shqipëri.

Ai e përshkroi rezultatin si “magji” dhe “jashtëzakonisht të mahnitshme”, pasi më parë kishte sugjeruar se Shqipëria mund të mblidhte vetëm 40% të vlerës të nevojshme për rindërtimin e akomodimit për të paktën 17,000 njerëz të mbetur pa shtëpi pas tërmetit me madhësi 6.4 me madhësi në perëndim të vendit.

Vendet anëtare të BE-së dhe komisioni evropian së bashku kontribuan rreth 400 milion € për rindërtimin shqiptar, me fonde të tjera të ardhura nga vendet jo të BE-së, si Turqia. Mbretëria e Bashkuar, e cila u përfaqësua nga zyrtarë në ngjarjen e Brukselit, premtoi 1 milion paund. 

Më herët Rama, i cili është kryeministër që nga viti 2013, tha se ai nuk kishte “iluzione ose pritje të tepërt” për atë që mund të jepej nga donatorët. Duke theksuar “ne do të jemi shumë, shumë, shumë mirënjohës” për çfarëdo shume që do të arrihej, ai shtoi: “Ne kemi mësuar rrugën e vështirë s’duhet të kemi pritshmëri të tepërt nga BE-ja e sotme.

Duke përshkruar vendimin e BE për të vënë veton ndaj bisedimeve si “tërmet politik” një muaj para ngjarjes së vërtetë sizmike (tërmetit), ai këmbënguli që vendi i tij kishte bërë gjithçka që ishte e nevojshme për të filluar bisedimet e pranimit. Por Franca, Danimarka dhe Hollanda nuk ishin të bindur, duke hedhur poshtë një vlerësim pozitiv nga Komisioni Evropian mbi përparimin e Shqipërisë në trajtimin e krimit të organizuar dhe fillimin e reformave gjyqësore.

Komisioni është zotuar që atëherë të rregullojë procesin e zgjerimit të BE për të përmbushur shqetësimet franceze për vendet që anojnë nga rregulli i ligjit. Rama tha se metodologjia e re “duket e mirë”, duke shtuar se ai kishte një “marrëdhënie të shkëlqyeshme” me presidentin francez, Emmanuel Macron, të cilin e lavdëroi për dërgimin në trupa për të shpëtuar njerëzit nga rrënojat.

Ai tha se vendi i tij ishte bërë “dëm kolateral” për shkak të “përplasjeve” brenda BE-së, duke përmendur vështirësitë e bllokut me shumicat e dobëta, partitë anti-evropiane dhe populizmin.

“Është e padrejtë, por është ajo që është,” tha ai. “Ne nuk jemi në atë proces sepse ne duam t’i pëlqejmë njerëzit në Berlin, Paris ose Hagë ose kudo tjetër, por sepse ne kemi nevojë për atë për vendin tonë ose fëmijët tanë.”

Vendi i tij po kundërshtonte “një histori shumë, shumë të guximshme për sa i përket demokracisë dhe institucioneve”, duke qenë i izoluar nën sundimin komunist si “Koreja e Veriut e Evropës”, tha ai.

Ai e krahasoi parlamentin e Shqipërisë në me demokracitë e tjera. “Duke parë parlamentin britanik ndërsa përpiqeshin të bënin Brexit, duke parë Kongresin Amerikan dhe Shtëpinë e Bardhë, ne jemi në shoqëri të mirë mendoj. Ka vende më të mëdha dhe shumë më të pjekura që kanë bojkotet e tyre në parlamentet e tyre.

STANDARD.AL

https://www.theguardian.com/world/2020/feb/17/albania-pm-likens-country-jilted-lover-effort-join-eu-edi-rama

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.