Standard.al

LAJM I FUNDIT/ Merret vendimi, OBSH shpall emergjencën globale nga Koronavirusi

0

Coronavirus është shpallur një emergjencë globale nga Organizata Botërore e Shëndetit, pasi shpërthimi vazhdon të përhapet jashtë Kinës.

“Arsyeja kryesore nuk është ajo që po ndodh në Kinë por ajo që po ndodh në vendet e tjera,” tha shefi i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus, duke bërë njoftimin në një konferencë për shtyp në Gjenevë.

Shqetësimi është se mund të përhapet në vendet me sisteme të dobëta shëndetësore.

Dr Ryan i OBSH tha që një ekip ndërkombëtar ekspertësh po mblidhej për të shkuar në Kinë dhe të punojë me ekspertë atje për të mësuar më shumë rreth mënyrës se si transmetohet sëmundja.

“Ne jemi në një nyje të rëndësishme në këtë ngjarje. Ne besojmë se këto zinxhirë transmetimi akoma mund të ndërpriten,” tha ai, transmeton BBC.

Shkencëtarët në Australi kanë arritur të rikrijojnë koronavirusin e ri jashtë Kinës, duke rritur shpresën se mund të përdoret për të zhvilluar një test të diagnozës së hershme.

Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus, i cili vizitoi Kinën këtë javë, tha se shumica e njerëzve që kontraktuan virusin vuanin vetëm “simptoma më të buta“, por rreth 20% kishin efekte të rënda të tilla si pneumonia dhe dështimi i frymëmarrjes.

Ai tha se Kina “ka nevojë për solidaritetin dhe mbështetjen e botës” dhe se “bota po tërhiqet së bashku për t’i dhënë fund shpërthimit, duke u bazuar në mësimet e nxjerra nga shpërthimet e së kaluarës”.

Drejtori i Përgjithshëm shtoi se OBSH “me keqardhje të thellë” duke iu referuar rrezikut në të gjithë botën nga virusi si “i moderuar” në tre raporte javën e kaluar në vend të “lartë”. Ai e përshkroi përhapjen e sëmundjes nga një person tek tjetri në Gjermani, Vietnam dhe Japoni si shqetësuese dhe tha se ekspertët do ta konsiderojnë atë të enjten kur të vendosin nëse do të shpallnin një emergjencë globale.

Çfarë po ndodh në Ëuhan?

Banorët e qytetit po durojnë një kohë të izoluar, të frikshme. Shumica e formave të trafikut janë ndaluar, dhe 11 milion njerëz janë mbyllur në shtëpitë e tyre, duke u përpjekur të minimizojnë përhapjen e virusit. Njerëzit Wuhan bërtasin ‘qëndrojnë të fortë’ nga dritaret Video janë shfaqur në internet të fqinjëve duke bërtitur “Wuhan jiayou!” nga dritaret e tyre – përkthehen përafërsisht në “Rri i fortë Wuhan!” ose “Vazhdoni të vazhdoni Wuhan”.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.