Standard.al

18 vjeçarja mposht ikonat e muzikës, Billie Eilish merr të gjitha çmimet kryesore në Grammy

0

Billie Eilish ka arritur të rrëmbejë çmimet në të gjitha kategoritë kryesore në mbrëmjen e ndarjes së çmimeve për më të mirët e vitit në muzikë.

Këngëtarja e re por shumë e talentuar, Billie Eilish, ka arritur të bëjë historinë në ‘Grammy Awards’, duke u bërë artistja e parë që fiton në tre kategoritë kryesore në të njëjtin vit.

Ajo është vetëm 18 vjeçare dhe Billie tashmë ka ‘Albumin më të mirë të vitit‘, “Këngën më të mirë të vitit’, ‘Regjistrimin më të mirë të vitit‘ dhe është ‘Artistja e re më e mirë’.

Eilish bashkë me vëllain e saj, Finneas, kanë punuar në albumin “When we fall asleep, where do we go” kur ajo ishte vetëm 16 vjeçare.

Image

Këngëtarja ka qenë gjashtë herë e nominuar këtë edicion, ndërsa gjatë mbrëmjes edhe ka interpretuar këngën e saj ‘When the party is over‘.

Grammys 2020 janë mbajtur gjatë natës së mbrëmshme në Staples Center në Los Angeles, palestër kjo e cila konsiderohet edhe ‘shtëpia’ e Kobe Bryant, i cili humbi dje jetën tragjikisht në një aksident me helikopter. Nata u karakterizua me homazhe me lavdërime për jetën dhe karrierën e futbollistit legjendar.

Lista e plotë e fituesve:

Regjistrimi i vitit

BAD GUY

Billie Eilish

Finneas O’Connell, producer; Rob Kinelski & Finneas O’Connell, engineers/mixers; John Greenham, mastering engineer

Albumi i vitit

WHEN WE ALL FALL ASLEEP, WHERE DO WE GO?

Billie Eilish

Finneas O’Connell, producer; Rob Kinelski & Finneas O’Connell, engineers/mixers; Billie Eilish O’Connell & Finneas O’Connell, songwriters; John Greenham, mastering engineer.

Kënga e vitit

BAD GUY

Billie Eilish O’Connell & Finneas O’Connell, songwriters (Billie Eilish)

Artistja e Re më e mirë

BILLIE EILISH

Performanca më e mirë pop/solo

TRUTH HURTS

Lizzo

Performanca më e mirë pop Duo/Grup

OLD TOWN ROAD

Lil Nas X Featuring Billy Ray Cyrus

Albumi më i mirë pop vokal

WHEN WE ALL FALL ASLEEP, WHERE DO WE GO?

Billie Eilish

Videoja më e mirë

OLD TOWN ROAD (OFFICIAL MOVIE)

Lil Nas X & Billy Ray Cyrus

Calmatic, video director; Candice Dragonas, Melissa Larsen & Saul Levitz, video producers

Filmi më i mirë muzikor

HOMECOMING

Beyoncé

Beyoncé Knowles-Carter & Ed Burke, video directors; Steve Pamon & Erinn Williams, video producers

Kënga më e mirë Dance

GOT TO KEEP ON

The Chemical Brothers

The Chemical Brothers, producers; Steve Dub Jones & Tom Rowlands, mixers

Albumi më i mirë Dance/Elektronik

NO GEOGRAPHY

The Chemical Brothers

Performanca më e mirë rok

THIS LAND

Gary Clark Jr.

Performanca më e mirë metal

7EMPEST

Tool

Kënga më e mirë Rok

THIS LAND

Gary Clark Jr.

Albumi më i mirë Rok

SOCIAL CUES

Cage The Elephant

Best Alternative Music Album

FATHER OF THE BRIDE

Vampire Weekend

Best R&B Performance

COME HOME

Anderson .Paak Featuring André 3000

Best Traditional R&B Performance

JEROME

Lizzo

Best R&B Song

SAY SO

PJ Morton, songwriter (PJ Morton Featuring JoJo)

Best Urban Contemporary Album

CUZ I LOVE YOU (DELUXE)

Lizzo

Best R&B Album

VENTURA

Anderson .Paak

Best Rap Performance

RACKS IN THE MIDDLE

Nipsey Hussle Featuring Roddy Ricch & Hit-Boy

Best Rap/Sung Performance

HIGHER

DJ Khaled Featuring Nipsey Hussle & John Legend

Best Rap Song

A LOT

Jermaine Cole, Dacoury Natche, 21 Savage & Anthony White, songwriters (21 Savage Featuring J. Cole)

Best Rap Album

IGOR

Tyler, The Creator

Best Country Solo Performance

RIDE ME BACK HOME

Willie Nelson

Best Country Duo/Group Performance

SPEECHLESS

Dan + Shay

Best Country Song

BRING MY FLOWERS NOW

Brandi Carlile, Phil Hanseroth, Tim Hanseroth & Tanya Tucker, songwriters (Tanya Tucker)

Best Country Album

WHILE I’M LIVIN’

Tanya Tucker

Best Latin Pop Album

#ELDISCO

Alejandro Sanz

Best Latin Rock, Urban or Alternative Album

EL MAL QUERER

ROSALÍA

Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano)

DE AYER PARA SIEMPRE

Mariachi Los Camperos

Best Tropical Latin Album

OPUS

Marc Anthony

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.