Standard.al

Avokati Goxhaj: Trump, Presidenti i parë i SHBA-së që merr pjesë në Marshimin e përvitshëm ‘PRO JETËS’

0

Nga: Altin Goxhaj

Presidenti Trump eshte i pari President i SHBA qe merr pjese dhe mban fjalim ne Marshimin e pervitshem PRO JETES (Pro Life) dmth ne 2020 ky muhabet! Pro Jetes do te thote pro familjes tradicionale, kunder kultures se abortit si kulture e vdekjes, etj! Por ne vitin 1997 nje nga mendjet me te ndritura shqiptare studiuesi Aurel Plasari mori guximin dhe botoi librin PERBALLE NJE KULTURE TE VDEKJES ku analizonte referuar programeve nderkombetare qe promovonin planifikimin familjar si nje rrezik per vete ekzistencen e popullit shqiptar! Mbi te shpertheu nje stuhi sulmesh si majtas dhe djathtas (madje vete RDja) sepse ne Shqiperi nuk ka pasur kurre parti te djathte keto 30 vjet dhe leket e donatoreve per planifikimin familjar i perfitonin te gjithe!
Sot jemi ne 2020 kur Presidenti Trump eshte i pari President Amerikan qe po ben thirrje per t’u Perballur me Kulturen e Vdekjes dhe per ti thone Po Kultures se Jetes (PRO LIFE)! Kete ne fakt e tha si ze i vetmuar ne 1997 Aurel Plasari i vetem kunder te gjitheve por si gjthm Historia provon nese ke te drejte dhe je i vetem kunder te gjitheve e verteta jote triumfon pavaresisht se sa vonon.. edhe me dekada! Nderkohe ata qe mbeshteten sulmet ndaj Plasarit ne 1997, sot ne rrjetet sociale kishin paturpesine t’i benin share Trump dhe te heshtnin per Plasarin duke te kujtuar fjalet e medha te Shopenhauerit:
“E verteta kalon ne keto 3 faza:
– ne fillim te perqeshin,
– pastaj te sulmojne ashper me cdo mjet,
– dhe ne fazen e trete pranojne se ishin ata vete qe e zbuluan!”

P.s. Ju kujtojme se Z. Plasari eshte i pari shqiptar qe iu kundervu ashper, me kurajo dhe dinjitet (ama edhe me sukses) me vete George Soros ne 1993 i cili erdhi ne Tirane me plan per t’a shkarkuar Z. Plasari nga titullar ne Fakultetin e Filologjise, por iku me bisht nder shale dule marre me vete edhe vete Drejtorin e Fondacionit Soros Tirane Fron Nazi si viktima e pare e luftes Soros Vs AntiSoros! Kjo perballje e 1993 percaktoi edhe fitoren e pare antisoros ne 28 vjet por edhe ishte gur kilomterazhi ne historine e Axhendes Soros per Rrenimin, Falimentimin dhe Shpopullimin e Shqiperise!

Fotografia e Avokati Altin Goxhaj
Fotografia e Avokati Altin Goxhaj
Fotografia e Avokati Altin Goxhaj

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.