Standard.al

Berisha ngre pikëpyetje, publikon foton e Ramës: “Ka qenë dy herë në burg në Francë”

0

Ish-kryeministri Sali Berisha, ka publikuar një foto të Edi Ramës për të cilën ngrinte shumë dyshime, pasi sipas tij ajo mund të ishte realizuar vetëm në një ambient burgu apo spitali.

Teksa ishte mbrëmjen e djeshme në studion e Opinion, Berisha tha se Rama ka ngritur 13 padi kundër tij, në mesin e të cilave ishte dhe ajo se, ish-kryeministri kishte thënë se kishte blerë këmisha me vlerë 23 mijë dollarë.

“Dje mora vesh se kishte 13 padi kundër meje. Prisni, në asnjë padi, ka bërë njëherë në vitin 2012 bashkë me nënën, zonjën Aneta, asnjë padi derisa futi në dorë drejtësinë. Në këto dy vite të vettingut ka depozituar 13 padi. E kam një të drejtë unë këtu. Merre këtë material, mos ki frikë (Një mesazh nga denoncuesi dixhital në Facebook). Ja tregoj unë qytetarëve.

Rama ka bërë 13 padi kundër meje, një nga ato shpifje është kjo. Një qytetarë më shkruan se në New York ka blerë 23 mijë dollarë këmisha dhe ky më ka padit për shpifje ky. Ai është mesazh për kryeministrin. Ti e di shumë mirë që Nikolla Çuashesku e ndëronte çdo ditë kostumin pasi kishte frikë helmimin. Ka këmishari, kompani shumë serioze në Parisë që prodhon këmisha me përdorim të njëditshëm”, tha Berisha.

Blendi Fevziu: Po, Sharveti, 1100 dollarë në natë.

Sali Berisha: Tani doni ta fsheh unë këtë? Kjo nuk verifikohet se ai i del zot asaj.

Blendi Fevziu: Ky mund t’ju gënjej Berisha.

Sali Berisha: Nëse gënjen, Rama duhet ta përgënjeshtroi. Lajmi nuk preket, ai është lajms mor. Nëse nuk qëndron ai lajm atëherë Rama ta thotë.

Berisha shkoi edhe më tej, teksa hodhi akuza të forta ndaj kryeministrit Edi Rama, ku sipas tij numri 1 i qeverisë është subjekt i ligjit të dekriminalizimit. Duke iu referuar akuzave të Gjergji Thimos, Berisha deklaron ase Rama ka qenë dy herë në burg në Francë në vitet 1992-1996. Sipas Berishës nëse deklaratat e Thimos nuk do të kishin qenë të vërteta, atëherë Edi Rama do ta kishte paditur edhe atë.

Sali Berisha: Më e rënda është kjo apo akuza që i bën Gjergji Thimo që i thotë, Edi Rama je burgosur dy herë në Francë. Një minutë, a do të jap mesazhet. Jam i autorizuar prej tij. Thimo thotë se jam gati për ndjekje penale nëse kjo nuk faktohet. Thimo thotë se Rama ka qenë dy herë në burg në Francë në vitet 1992-1996, për shitje ikonash të vjedhura. Për hirë të së vërtetës, Fatos Nano ka thënë se e mora nga Parisi thuapiste teksa shiste ikona. Del dhe Fatos Nano jo vetëm Gjergji Thimo.

Blendi Fevziu: Nëse Rama ka qenë në burg e nuk e ka në deklaratën e dekriminalizimit kjo radikalizon të gjithë situatën. Ajo që ju thoni është që Rama të ndiqet penalisht nëse është e vërtetë.

Sali Berisha: Unë nuk them sepse nuk e di, nuk kam qenë. Këtë që po them unë e ke në intervistën të dhënë Roland Qafokut, është me zë e figurë. A nuk është Thimo për tu hedhur për gjyq. A nuk e pyet Martin Henz publikisht Ramën, ke qenë apo nuk ke qenë në burg për ikonë anë Paris. A u përgjigj gjë Rama? Unë nuk po them as që ka qenë as që nuk ka qenë. Unë po them se është akuzuar me zë e çdo gjë se ka qenë në burg për shitje ikonash të vjedhura. Kjo foto shikojeni vet. Nuk është vizatim.

Blendi Fevziu: Nuk i dalin flokët ashtu doktor, si Cruella Demon

Sali Berisha: Kur dalin flokët ashtu? Flokët dalin ashtu në burg, se aty mund të bësh ç’të duash dhe në spital dhe aty dalin. Ky padit Sali Berishën 13 herë sepse ka pas shpif për 23 mijë dollarë, ky nuk hedh Gjergji Thimon që thotë me zë e figurë që thotë ke qenë në burg për ikona të vjedhura. Por, të paktën një përgënjeshtrim bëhet e të thojë që po trillon dhe unë të çoj në gjyq derisa të faktohet.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.