Standard.al

Ironike/ Erdhi dhe kjo ditë! Pas plasjes së shumë skandaleve Gjiknuri flet për zgjedhjet dhe reformën zgjedhore….

0

 

Erdhi dhe kjo dite pas skandaleve qe opozita e cila dje zgjodhi te ulej në te njejtën tryezë me Damian Gjiknurin i cili eshte ne krye te reformes zgjedhore, por jo vtetm flet dhe per zgjedhjet e parakohshme

Por le te kujtojme skandalet per te cilat ka folur opozita jo me larg se nje muaj me pare

Pergjimet per blerje votash Damian Gjiknuri

Ndertimi i unazes qe u shoqerua me shembjen e ndertesave ne Astir ku u perfshi nje kompani fantazme me nje afere miliona euro perseri Damian Gjiknuri

Por ironike eshte se po e njejta opozite u ul dje me Damian Gjiknuri

Socialisti, Damian Gjiknuri i cili firmosi një marrëveshje me opozitën për reformën zgjedhore tregoi se a do të zhvillohen ne vend zgjedhje të parakohshme.

Zgjedhjet e parakohshme kanë vetëm një mënyrë se si zhvillohen. Atë e ka thënë edhe kryeministri sepse ai e ka në dorë dhe ka një mënyrë kur vet mazhoranca me vullnetin e saj shpërndan parlamentin kur ai humbet votëbesimin. Nëse në një situatë të caktuar mund të gjykojë kjo mazhorancë se vendi duhet të shkojë në zgjedhje të parakohshme atë do ta vendosim kur të vijë momenti i duhur”, tha Gjiknuri sonte ne “Opinion”.

Forcat kryesore politike arritën sot një marrëveshje për të realizuar me mirëkuptim reformën zgjedhore deri më 15 mars. Një grup prej 4 anëtarësh, përfaqësues të tre partive kryesore Damian Gjiknuri, Rudina Hajdari, Oerd Bylykbashi dhe Petrit Vasili ranë dakord për miratimin e reformës zgjedhore në mënyrë transparente, gjithëpërfshirëse, konsensuale mes partive politike.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.