Standard.al

Dy këngët më të dëgjuara që thyen klikimet botërore

0

Viti 2017 nisi me dy këngë që tronditën industrinë e muzikës. “Despacito” dhe “Shape of You”, të cilat janë ende videot më të shikuara në YouTube të të gjitha kohërave. Disa këngë janë të destinuara të kryesojnë tabelat, të frymëzojnë mijëra persona dhe të bëhen të përditshme në të gjithë botën. A keni menduar ndonjëherë se çfarë e shtyn një hit global, çfarë e mban atë duke vazhduar dhe sa kohë kërkon që ajo të shpërthej? “Despacito” dhe “Shape of You” na lejojnë të analizojmë ciklin jetësor të një hiti masiv.

Nga Porto Riko në çdo klub në botë

Luis Fonsi, megjithëse i suksesshëm në Amerikën Latine, nuk pati asnjë hit në mbarë botën para “Despacito”, që është në vend të parë sipas shikimeve të YouTube deri më sot. Daddy Yankee, një krijues hitesh, kur bëhet fjalë për Reggaeton, iu bashkua për të krijuar një këngë që bënte pjesë nga çdo altoparlant në verën e vitit 2017. Në korrik 2017, ajo u luajt rreth 21milionë herë në ditë në YouTube. Faktori i parë që e vendosi atë në rrugën e suksesit ishte pikërisht ky bashkëpunim. Daddy Yankee shtoi nga arti tij dukr terhequr të gjthë fansat.

Kënga u bë shpejt një hit në Puerto Riko, vendlindjen e këngëtrëve dhe shpërtheu në të gjithë botën pasi videoja muzikore u publikua në YouTube. Ajo theu rekordin e parë kur arriti 1miliardë shikime në një rekord prej 97 ditësh. Më 6 shkurt 2019, kënga arriti në 6miliardë shikime dhe prapë mban rekordin. Vërtetë, hitet e Amerikës Latine mund të marrin shumë shikime në YouTube shpejt pasi operojnë në një treg të madh.

Ndërsa disa këngë kanë shkelur në pragun 1miliardë si Daddy Yankee “Shaky Shaky“, lancuar në 2016. Kur po fitonte vrull, duke përfshirë vendet e para në të gjithë botën, Justin Bieber kërkoi të bashkohej me bandën me një remi, ku kërkimet në Google për “Despacito” u rritën jashtëzakonisht. Është e pamohueshme që gjithçka që prek Justin Bieber tërheq shumë ekspozimin e mediave. Gjithashtu, së bashku erdhën betejat e tij me shfaqjen live të teksteve spanjolle në maj.

Është interesante që në tre muaj pas publikimit të remix, origjinali mori mbi 1.5miliardë shikime në YouTube, ndërsa kënga e Bieber sot ka 650 milionë. Megjithëse artistët e Amerikës Latine kanë një ndjekje të madhe në mesin e spanjollëve në SHBA, vargjet angleze të dorëzuara nga Bieber lejuan që të gjithë të këndojnë së bashku. Kështu ndihmoi “Despacito” në hapjen e tregut global për një gamë të gjerë të artistëve të Amerikës Latine. Më së shumti klikime që “Despacito” mori brenda një dite të vetme ishin 26 milionë në 16 korrik 2017. Rreth asaj kohe, Luis Fonsi dhe Daddy Yankee ishin të dy në turne. Gjithashtu kur origjinali dhe remixi i kombinuar u bënë këngët më të transmetuara.

Në gusht 2018, shikimet e përditshme filluan të bien derisa ato u bënë më konstante në vitin 2019. Në Mars 2019, kënga u largua nga tabela e “Hot Latin Songs”. Sipas gazetave lokale, Porto Riko regjistroi një rritje të papritur të interesit turistik pas publikimit të këngës, veçanërisht për lokacione të tilla si ” Club La Factor” dhe rrethi “La Perla” në “Old San Juan”. Ed Sheeran zbuloi në vitin 2017 se ai dëshironte të regjistronte një version të remixit të këngës. Më 6 janar, videot me mbsihkrim për dy këngët e para të albumit u lancuan në YouTube: “Castle on the Hill” dhe “Shape of You”.

Videoja zyrtare në YouTube për këngën arriti shikime 1miliardë shikime në vetëm 99 ditë, duke mos rënë në sy të rekordit të “Despacito” vetëm për dy ditë. Gjatë kësaj kohe, Ed bëri pjesën e tij të drejtë duke e promovuar atë me një seri shfaqjesh live, nga çmimet Brit, BBC Radio 1 Live Lounge në Tonight Shoë me Jimmy Fallon, ku ai e ri-krijoi atë me instrument. Reperi britanik Stormzy gjithashtu iu bashkua për një rikrijim. Në maj, klikimet e përditshme filluan të uleshin. Një tjetër pikëz erdhi kur kënga ishte nominuar për një Grammy për Best Pop Solo Performance në fund të nëntorit dhe fitorja  ishte e padiskutueshme.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.